ساخت نانوحسگر پوست برای درک احساسات کاربر

تاریخ : ۰۱ مهر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۵۲۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با استفاده از نانوالیاف تقویت شده با پلیمر و طلا، محققان حسگری ساختند که قادر به رصد احساسات فرد است. این حسگر قادر است شادی، غم؛ ترس و عصبانیت را از چهره فرد بخواند.

محققان موفق به ساخت حسگری شدند که مستقیم روی پوست قرا می‌گیرد تا اطلاعات بیومتریک خاصی را جمع‌آوری کند. این حسگر با استفاده از الیاف نانومتری ساخته شده و برای مدت طولانی می‌توان آن را پوشید.

 

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان A durable nanomesh on-skin strain gauge for natural skin motion monitoring with minimum mechanical constraints در نشریه Science Advances به چاپ رسیده است.

 

چنین حسگری قابلیت‌های متعددی داشته و می‌توان از آن در حوزه‌های مختلف استفاده کرد. یکی از کاربردهای این نوع حسگر، رصد سلامت کاربر است که می‌توان به تشخیص احساسات کاربر اشاره کرد. برای مثال این حسگر قادر است شادی، غم؛ ترس و عصبانیت را از چهره فرد بخواند. از دیگر کاربردهای این فناوری می‌توان به استفاده از آن برای بیماران اوتیسم اشاره کرد.

 

در سال‌های اخیر، علاقه به روش‌های جدید و هوشمند برای کسب اطلاعات بیومتریک افراد به ویژه ویژگی‌های جسمی و داده‌های زیستی فرد بسیار افزایش یافته است. دستگاه‌های پوشیدنی نظیر ساعت‌های هوشمند، روش مناسبی برای گرفتن برخی اطلاعات بیومتریک است.

 

این حسگر جدید بسیار نرم و بادوام است و در آن از نانوالیاف تقویت شده با پلی‌اورتان استفاده شده است که روی آن با طلا پوشیده شده است. با استفاده از روش الکتروریسندگی، این گروه حسگر الکترونیکی کاربردی ساخته که تنها 430 نانومتر ضخامت دارد و دانسیته آن 0.012 میلی‌گرم در سانتیمتر مربع است. این ویژگی به این معنا است که حسگر این گروه تحقیقاتی به صورت مستقیم قابل اتصال به پوست است و می‌تواند حرکات پوست را بدون تاثیر بر طبیعت پوست، رصد کند.

 

یکی از کاربردهای احتمالی این فناوری، استفاده از آن روی صورت است تا بتوان تغییر ریز صورت را رصد کرد. با این کار می‌توان احساساتی نظیر شادی، عصبانیت، غم و شادی را به سادگی دریافت.

 

این حسگر بعد از یک روز استفاده کامل، هنوز روی پوست می‌چسبد و دوام دارد.

منبع : https://www.nanowerk.com/nanotechnology-news2/newsid=56076.php

نظر شما