استفاده از چاپ سه بعدی برای ساخت نانوزیست‌حسگر تشخیص کرونا

تاریخ : ۰۳ مهر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۹۸۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک گروه تحقیقاتی از از دانشگاه کارنگی ملون و دانشکده پزشکی دانشگاه پترزبورگ، با استفاده از چاپ سه بعدی نانوزیست‌حسگری ساختند که در مدت زمان کوتاهی کرونا را تشخیص می‌دهد.

مقاله‌ای در medRxiv به چاپ رسیده که در آن پژوهشگران نشان دادند چگونه می‌توان با استفاده از چاپ سه بعدی زیست‌حسگر مبتنی بر نانوذرات ساخت. این حسگر  قادر است آنتی‌بادی‌های ویروس کووید 19 را در مدت چند ثانیه تشخیص دهد.

 

به گفته محققان این پروژه، نتایج به دست آمده از این پروژه بسیار دلگرم کننده بوده و می‌توان به تجاری سازی این فناوری امیدوار بود.

 

در این پروژه پلتفورم زیست‌حسگری ارائه شده است که در آن از چاپ سه بعدی برای ساخت حسگر استفاده شده است. این روش که به 3DcC شهرت دارد، حسگری برای تشخیص سریع آنتی‌بادی ارائه می‌شود.

 

این پلتفورم با استفاده از چاپ سه بعدی نانوذرات به کمک جت آئروسل ارائه شده است که منجر به ساخت الکترودهای میکروستونی از جنس طلا می‌شود که روی آنها گروه‌های عامل‌دار اکسیدگرافن احیاء شده و آنتی‌ژن‌های تثبیت شده وجود دارد.

 

این دستگاه قادر است با استفاده از طیف‌سنج آمپدانس الکتروشیمیایی، آنتی بادی‌های تولید شده برعلیه پروتئین S1 و دامنه‌های اتصال گیرنده (RBD) ویروس کرونا را در غلظت‌های بسیار کم در حد یک پیکومولار تشخیص دهد.

 

نتایج را می‌توان با رابط کاربری مبتنی بر تلفن‌های هوشمند خواند. علاوه‌براین، حسگر ورد استفاده در این دستگاه را می‌توان در کمتر از یک دقیقه با کاهش pH و حذف آنتی‌ژن‌های مربوط به آنتی‌بادی، دوباره اماده به کار کرد. با این قابلیت می‌توان از یک حسگر برای سنجش چندین نمونه استفاده کرد. در این پژوهش محققان در مدت 11.5 ثانیه دو آنتی‌بادی را مورد آزمایش قرار دادند.

 

در حسگری الکتروشیمیایی، کمپلکس آنتی‌بادی-آنتی‌ژن از طریق انتقال الکتروشیمیایی شناسایی می‌شوند. ویژگی، حساسیت و سرعت تشخیص به سلول‌های الکتروشیمیایی، شیمی سطح الکترودها، آنتی‌ژن‌ها و نوع حسگری بستگی دارد.

 

در این پروژه تلاش شده تا با استفاده از چاپ سه بعدی نانوذرات، قطعات میکروالکترونیک ساخته شده و از انتقال الکتروشیمیایی برای تشخیص آنتی‌بادی ویروس کرونا استفاده شود.

منبع : https://www.news-medical.net/news/20200914/3D-printed-nanoparticle-biosensing-platform-detects-SARS-CoV-2-antibodies-within-seconds.aspx

نظر شما