رابط مغز و کامپیوتر برای تبدیل افکار به تصویر!

تاریخ : ۰۸ مهر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۹۲۵

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

به تازگی رابط مغز و کامپیوتری ساخته شده که می‌تواند افکار را به تصویر تبدیل کند. محققان دانشگاه هلسینکی با استفاده از یادگیری ماشینی، فکر ما را به تصویر تبدیل می‌کنند

پژوهشگران دانشگاه هلسینکی با دستیابی به سطح جدیدی از پیشرفت در حوزه رابط مغز و کامپیوتر، از هوش مصنوعی برای ایجاد سیستمی استفاده کردند که می‌تواند سیگنال‌ها را برای ایجاد تصویر به کار گیرد.

 

نتایج این پروژه در نشریه  Scientific Reports به چاپ رسیده است.

 

یکی از محققان این پروژه می‌گوید: « تا جایی که ما می‌دانیم، این اولین مطالعه‌ای است که در آن از فعالیت‌ها عصبی و یک مدل کامپیوتر برای تولید تصویر از آنچه که کاربر به آن می‌اندیشد، استفاده می شود.»

 

صنعت رابط مغز و کامپیوتر نویدبخش درمان‌های پزشکی و نروپروتز در آینده است. مطالعات انجام شده روی رابط‌های مغز و کامپیوتر نشان می‌دهد که رابط‌هایی که تاکنون ساخته شده‌اند محدود به حرکات از پیش‌تعیین شده مانند حرکت موس روی صفحه کامپیوتر یا تایپ حرف خاصی از الفبا است.

 

پژوهشگران به دنبال ایجاد یک سیستم انعطاف‌پذیر و سازگارتر هستند که بتواند آنچه را که فرد در ذهن دارد به تصویر بکشد. محققان معتقداند که رویکرد مدل‌سازی مولد نوروانطباقی آنها یک پارادایم جدیدی است که می‌تواند به شدت روی روانشناسی تجربی و علوم اعصاب شناختی تاثیر بگذارد.

 

پژوهشگران دانشگاه هلسینکی برای ایجاد این رابط مغز و کامپیوتر از ترکیب یک شبکه عصبی مولد با رابط مغز و کامپیوتر نوروانطباقی استفاده کردند. مدل‌سازی مولد عصبی، تخمینی از قصد یک فرد از روی مدل‌های تولیدی با فعالیت‌های عصبی است. برای گسترش قابلیت‌ها و محدود نبودن به دسته‌های از پیش تعیین شده، محققان رهیافتی براساس یک شبکه  مولد خصمانه (GAN) ارائه کردند تا اطلاعات جدیدی را فضای ورودی استخراج کند.

 

شبکه مولد خصمانه یک نوآوری نسبتا جدید در یادگیری ماشینی هوش مصنوعی است که در آن دو شبکه عصبی مصنوعی به طور همزمان با هم آموزش می‌بینند.

 

در این پروژه، این سیستم روی 31 نفر مورد آزمایش قرار گرفت و شواهد محکمی از عملکرد مثبت این فناوری به دست آمد.

منبع : https://www.psychologytoday.com/ca/blog/the-future-brain/202009/new-brain-computer-interface-transforms-thoughts-images

نظر شما