تشخیص سریع کرونا با آزمایشگاه روی تراشه

تاریخ : ۱۵ مهر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۳۳۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با استفاده از آزمایشگاه روی تراشه، محققان کیت تشخیص سریع کرونا ساختند که بدون نیاز به اوپراتور آموزش دیده، تنها در مدت 15 دقیقه نتیجه را ارائه می‌دهد.

استفان ساپر و همکارانش در حال استفاده از آزمایشگاه روی تراشه برای تشخیص بیماری کرونا هستند. این گروه قصد ارائه فناوری کاربر پسند برای تشخیص سریع ویروس کووید 19 دارند.

 

ساپر می‌گوید: « در نهایت قرار است این کیت تشخیص کرونا وارد منازل شود و مانند تست‌های بارداری برای تشخیص زودهنگام مورد استفاده قرار گیرد.»

 

تیم تحقیقاتی ساپر متشکل از 12 دانشجوی فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی و زیست در حال استفاده از فناوری آزمایشگاه روی تراشه هستند، فناوری که قبلا ایجاد کرده بودند تا به عنوان ابزاری ساده برای تشخیص سریع و ساده در اختیار پزشکان باشد و از آن برای شناسایی سریع سکته مغزی و سرطان استفاده کنند. این گروه به دنبال طراحی مجدد این فناوری برای تشخیص کرونا هستند.

 

این گروه تحقیقاتی از یک تراشه پلاستیکی کوچک در حد 38 در 42 میلیمتر استفاده کردند که در ان 1.5 میلیون ستون کوچک به عرض 10 و ارتفاع 50 میکرون استفاده شده است. هر ستون حاوی یک قطعه اسیدریبونوکلئیک است که پروتئین‌ موجود در ذره ویروس کووید 19 را تشخیص می‌دهد.

 

ساپر می‌گوید: «هنگامی که ما بزاق را از میان جنگلی از ستون‌ها روی تراشه عبور می‌دهیم، این مولکول‌های DNA به دنبال اتصال به ذره ویروس خواهند بود. سپس تراشه در معرض نور آبی قرار داده می‌شود که موجب رهایشRNA ویروس متصل به ذرات می‌شود و این RNA از ستون‌ها آزاد می‌شوند و از طریق سوراخ‌هایی به عرض 200 نانومتر موجب سیگنال‌های الکتریکی شده و کاربر می‌تواند از روی این سیگنال‌ها وجود ویروس را شناسایی کند.»

 

هر چند این ساز و کار به نظر پیچیده می‌رسد، اما تست تشخیصی بسیار ساده عمل می‌کند. ساپر می‌افزاید: « شما یک نمونه بزاق از فرد می‌گیرد و روی تراشه قرار می‌دهید. تراشه پردازش را انجام داده و بعد از 15 دقیقه نتیجه ارائه می‌شود. ازمایش‌های فعلی برای تشخیص کرونا نیاز به فرد آموزش دیده داشته و یک یا دو ساعت زمان لازم است تا نتایج به دست آید.»

 

گام بعدی این گروه انجام آزمایش های بالینی است تا پایان سال بتوان تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را برای این فناوری دریافت کرد.

منبع : https://hayspost.com/posts/5524e331-7206-475b-b79b-ee776a980f6d

نظر شما