استفاده آزمایشی از رابط مغز و کامپیوتر روی دو بیمار معلول

تاریخ : ۱۸ آبان ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۸۷۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

رابط مغز و کامپیوتر شرکت سینکرون موسوم به استنترود روی دو بیمار معلول مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج امیدوارکننده‌ای به دست آمده است.

دو بیمار مبتلا به ALS در استرالیا با کاشت رابط مغز و رایانه شرکت سینکرون (Synchron)، یک شرکت تازه تأسیس مستقر در سانفرانسیسکو ، توانسته‌اند کامپیوترهای شخصی خود را کنترل کنند.

 

نتایج این پروژه در نشریه NeuroInterventional به چاپ رسیده است.

 

 این رابط که در واقع نوعی حسگر به نام استنترود  است به بیماران با معلولیت شدید این امکان را می دهد تا از طریق تفکر مستقیم، کارهایی مانند ارسال پیام کوتاه، ایمیل و خرید آنلاین و بانکداری را از سر بگیرند.

 

این رابط کوچک و انعطاف پذیر از طریق رگ گردن بدون نیاز به جراحی باز مغز کاشته می‌شود. توماس آکسلی، مدیر عامل سینکرون می‌گوید: « این یک لحظه موفقیت‌آمیز در زمینه رابط‌های مغز وکامپیوتر است. در آینده استنترود می‌تواند به میلیون ها نفر از افراد فلج کمک کند. در این پروژه بیماران هنگام استفاده از ردیاب چشم برای هدایت مکان نما بدون ماوس و  برای کنترل سیستم عامل ویندوز 10، از استنترود استفاده کردند. آنها برای کنترل حرکات مختلف کلیک ماوس، آموزش‌های لازم را با یادگیری ماشینی  دریافت کردند. دقت کلیک آنها تا 93٪ بود و سرعت تایپ بدون استفاده از متن پیش بینی کننده به حداکثر 20 کاراکتر در دقیقه می رسید. آنها در کمتر از 71 روز به سطحی رسیدند که بدون نظارت می‌توانستند از استنترود  استفاده کنند.  استنترود این توانایی را دارد که فرکانس‌های الکتریکی خاصی  که توسط مغز در کورتکس موتور ایجاد شده را کنترل کند و آنها را از طریق دستگاه بی سیم که در قفسه سینه قرار داده شده است، به کامپیوتر منتقل کند. یک پلتفرم نیز برای ترجمه سیگنال‌های مغز به زبان دیجیتال استاندارد  نیز در این پروژه به کار گرفته شده است.

 

گراهام فلستد، 75 ساله ، اولین بیمار ثبت نام شده در مطالعه استنترود، می‌گوید که این دستگاه به من این امکان را داده است که بازهم مثمر ثمر باشم و کارهایی از جمله خرید و بانکداری را انجام دهم. بازگشت دوباره به این سطح از استقلال باورنکردنی است.

 

بیمار دوم، فیلیپ اوکیف، 60 ساله، پس از دریافت این ایمپلنت در آوریل 2020، توانسته است کارهای مربوط به کار خود را انجام دهد. او زندگی عادی خود را از سر گرفته و به صورت نیمه وقت در خانه کنار همسر و دو فرزندش کار می کند.

منبع : https://www.fierceelectronics.com/electronics/two-als-patients-rely-implanted-brain-sensors-to-control-their-pcs

نظر شما