ساخت پوست الکترونیکی پوشیدنی با قابلیت انعطاف‌پذیر بالا

تاریخ : ۲۰ آبان ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۰۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران یک ابزار پوشیدنی انعطاف‌پذیر ساختند که نقش پوست الکترونیکی را ایفا کرده و روی پوست بدن به صورت کاملا قابل انعطاف قرار می‌گیرد.

محققان دانشگاه کلورادو بولدر در حال ساخت دستگاه الکترونیکی پوشیدنی هستند که  به معنای واقعی پوشیدنی است. این ابزار یک بورد مدارچاپی انعطاف‌پذیر و کاملاً قابل بازیافت بوده که به پوست انسان می چسبد.

 

این تیم تحقیقاتی به سرپرستی جیانلیانگ شیائو و وی ژانگ، نتایج یافته‌های خود در مورد این پوست الکترونیکی جدید را در قالب مقاله‌ای در مجله Science Advances به چاپ رساندند.

 

 این دستگاه دقیقاً مانند پوست واقعی دارای قابلیت خودترمیمی است. همچنین طیف وسیعی از کارهای حسی از اندازه‌گیری دمای بدن کاربر گرفته تا شمارش تعداد گام‌های روزانه آنها را انجام می دهد.

 

این ابزار قابل تنظیم است، به این معنی که دستگاه می‌تواند به گونه‌ای تغییر شکل دهد که در هر نقطه از بدن شما قرار گیرد.

 

شیائو، استادیار گروه مهندسی مکانیک این دانشگاه می‌گوید: «اگر می خواهید این ابزار را همانند ساعت استفاده کنید، می‌توانید آن را به دور مچ دست خود قرار دهید. اگر می خواهید آن را مانند گردنبند بی‌آویزید، می توانید آن را روی گردن خود قرار دهید.»

 

به اعتقاد محققان این پروژه روزی چنین پوستی با فناوری بالا می‌تواند به مردم اجازه دهد اطلاعات دقیق بدن خود را جمع آوری کنند. همه اینها در حالی است که از تولید مقادیر زیاد زباله‌های الکترونیکی در جهان جلوگیری می‌شود.

 

ژانگ، استاد گروه شیمی، می‌گوید: «ساعت‌های هوشمند از نظر عملکردی خوب هستند، اما همیشه یک قطعه بزرگ فلزی در آنها استفاده شده است. اگر ما یک دستگاه پوشیدنی واقعی می‌خواهیم‌، در حالت ایده آل‌، باید از یک فیلم نازک راحت روی پوست بدن استفاده کرد. این پوست الکترونیکی می تواند 60٪ در هر جهت کشیده شود بدون اینکه عملکردی از دست بدهد.

 

شیائو و همکارانش برای تولید این محصول از چاپ صفحه‌ای برای ایجاد شبکه‌ای از سیم‌های فلزی مایع استفاده کردند. سپس آنها این مدارها را بین دو لایه نازک ساخته شده از ماده‌ای بسیار انعطاف‌پذیر و خود ترمیم‌شونده به نام پلی‌آمین به صورت ساندویچی قرار دادند.

 

به گفته ژانگ اگر بخشی از این پوست الکترونیکی را برش بزنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که نواحی آسیب‌دیده را به هم نزدیک کنید. در مدت زمان چند دقیقه، پیوندهایی که مواد پلی آمین را با هم نگه می‌دارند شروع به ترمیم می‌کنند. در عرض 13 دقیقه، آسیب ایجاد شده تقریباً غیرقابل تشخیص است.

 

شیائو می‌افزاید: « این پروژه همچنین نمایانگر رویکرد جدیدی در زمینه تولید قطعات الکترونیک است، روشی که می‌تواند برای محیط زیست مناسب‌تر از راهبردهای فعلی باشد.»

 

منبع : https://techxplore.com/news/2020-11-electronic-skin-cheap-recyclable-alternative.amp

نظر شما