استفاده از توالی‌یابی DNA برای رهگیری ویروس مسیر شیوع کرونا

تاریخ : ۲۵ آبان ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۰۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از توالی‌یابی DNAچگونگی گسترش ویروس کرونا را در یک منطقه شهری مورد بررسی قرار داده‌اند. توالی‌یابی می‌تواند به رهگیری این ویروس در جامعه کمک کند.

محققان آزمایشگاه تحقیقاتی اسکریپس ریسرچ از توالی‌یابی ژنوم برای ردیابی شیوع ویروس کرونا در سن دیگو استفاده کنند. آنها این کار را با تجزیه و تحلیل تغییرات کوچک ویروس هنگام انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر، انجام می دهند.

 

ویروس کرونا، که بیش از 10 میلیون نفر را در ایالات متحده آلوده کرده است، دقیقاً مانند ویروس آنفولانزا در حال جهش و تغییر است.

 

دکتر کریستین آندرسن از محققان گروه ایمونولوژی این مرکز تحقیقاتی می‌گوید: «آنفولانزا دارای قابلیت بالایی در فرار از واکسن است.  این بدان معنا است که هر ساله باید واکسن را به روز کنیم تا با آنفولانزا متناسب باشد. با به روزرسانی واکسن آنفولانزا می‌توانیم در هر فصل برای مقابله با آنفلوآنزا تا حدی اماده باشیم.»

 

دکتر آندرسن همزمان با حرکت ویروس در مناطق مختلف سن‌دیگو، ژنوم ویروس کرونا را تجزیه و تحلیل می کند.

 

به عنوان مثال، اگر فرد آلوده به کووید 19 را در تیجوآنا آزمایش کنید، ممکن است ژنوم این ویروس کمی متفاوت از ویروسی باشد که در اوشنساید فردی را آلوده کرده باشد.

 

با ردیابی این تغییرات کوچک، آندرسن می‌تواند سمت و سوی حرکت ویروس را تشخیص داده و شیوع‌های سریع و وسیع را شناسایی کند.

 

وی می‌گوید: «در غیاب واکسن، ما می‌دانیم که ویروس چگونه تکامل می یابد، این تغییرات در واقع نوعی جهش در فضای تکاملی است. اما سوال مهم این است که بعد از عرضه واکسن، آیا ویروس با آنچه که امروز شاهدش هستیم متفاوت خواهد بود؟

 

سوال دیگر این است که آیا ویروس کرونا در برابر واکسن احتمالی آینده، مانند آنفولانزا مقاوم خواهد شد؟ آندرسن معتقد است که ما هنوز چیزی در این باره نمی‌دانیم. با این حال، او خوش بین است که دانشمندان می توانند واکسن را در صورت لزوم به طور مداوم به روزرسانی کنند.

 

آندرسن می‌افزاید: «توانایی ما در به روزرسانی واکسن، بر اساس نوع توالی فعلی  DNA ویروس، بسیار بسیار بسیار آسان‌تر از تولید واکسن اول است.»

 

ما باید منتظر بمانیم تا واکسن وارد بازار شود تا پاسخ برخی سوالات مشخص شود. وی می‌گوید: « استفاده از ماسک‌های موثر صورت و حفظ فاصله فیزیکی از افراد دیگر راهی است که می‌توانیم با آن این ویروس را کنترل کنیم.»

منبع : https://www.cbs8.com/article/news/health/coronavirus/scientists-use-dna-sequencing-to-track-spread-of-coronavirus/509-3ffbd18d-4cda-4019-98a7-976317415658

نظر شما