پرداختن به جنبه‌های اخلاقی رابط‌های مغز و کامپیوتر ضروری است

تاریخ : ۰۲ آذر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۲۶۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

به تازگی دو مقاله به چاپ رسیده است که در آن محققان به ضرورت پرداختن به جنبه‌های اخلاقی رابط‌های مغز و کامپیوتر اشاره کرده‌اند. در این مقالات برخی از چالش‌های موجود از منظر اخلاق در این حوزه مطرح شده است.

فناوری‌های رابط مغز و رایانه (BCI) دیگر چیزی در حد فرضیه نیستند، با این حال جنبه های اساسی در این فناوری وجود دارد که هم توسط متخصصان اخلاق و هم از نظر سیاست گذاران به آن پرداخته نشده است.

به تازگی دو مقاله به چاپ رسیده که در آن موضوعات برجسته اخلاقی مطرح شده و رهنمودهایی برای پرداختن به این مسائل و همچنین به درک بهتر مسائل اخلاقی در زمینه فناوری BCI پرداخته شده است.

 

فناوری‌های BCI دستگاه‌هایی هستند که سیگنال های مغزی را تشخیص داده و آنها را به کامپیوتر منتقل کرده و به خروجی قابل اجرا تبدیل می‌کنند. فناوری‌های BCI همچنین می توانند بازخوردی را در اختیار کاربر قرار دهند و نشان دهند که آیا او به هدفی  که می‌خواهد رسیده یا اقدام مطلوبی را انجام داده است.

 

آلن کوین، دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و نویسنده اصلی هر دو مقاله است. ولجکو دوبلویچ، استادیار برنامه علوم و فناوری دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و نویسنده همکار هر دو مقاله می گوید: «دستگاه‌های BCI می‌توانند یک وسیله غیرتهاجمی باشند که کاربران از آنها استفاده می‌کنند یا یک دستگاه تهاجمی باشند که با جراحی در بدن کاشته می شوند. دستگاه‌های BCI مهاجم از آنجایی که می‌توانند سیگنال‌ها را به طور مستقیم از مغز بخوانند کارآمدتر هستند. با این حال، نگرانی های اخلاقی بیشتری نیز ایجاد می کنند.»

 

وی می‌افزاید: «به عنوان مثال فناوری‌های تهاجمی BCI خطراتی نظیر جراحی و عفونت را به همراه دارند و جایگزینی دستگاه‌های تهاجمی BCI با پیشرفت فناوری دشوارتر است.»

 

دوبلویچ می گوید: « فعالیت شرکت نرولینک فوری بودن ضرورت پاسخ به این سوالات اخلاقی را برجسته می کند. ما دیگر نمی توانیم پاسخ به این سوالات را به تعویق بیندازیم. اکنون باید به آنها پرداخته شود.»

 

این گروه تحقیقاتی به تازگی یک بررسی جامع روی ملاحظات اخلاقی BCI انجام داده است. پیش از این در سال 2016 این موضوع از این منظر مورد بررسی قرار گرفته بود و لازم بود که دوباره این کار انجام شود.

 

دو حوزه وجود دارد که اخلاق شناسان به اندازه کافی به آنها توجه نکرده‌اند و باید در تحقیقات آتی این جنبه‌ها در اولویت قرار گیرند: تأثیرات جسمی BCI و اثرات روانشناختی.

 

کوین می گوید: "از نظر فیزیکی، تحلیلگران اخلاق در مورد تأثیرات بالقوه BCI روی سلامتی در دراز مدت تحلیل‌های کمی انجام داده‌اند. همچنین در مورد ملاحظات اخلاقی مربوط به استفاده از حیوانات در آزمایش فناوری‌های تهاجمی BCI ، بحث‌ها به حد کافی انجام نشده است. »

 

از نظر روانشناختی، محققان دغدغه‌ها را یافته‌اند اما تجزیه و تحلیل اخلاقی روی آنها انجام نشده است. به عنوان مثال، در یک پژوهش استفاده از BCI تهاجمی  برای دادن هشدار تشنج به بیماران مبتلا به صرع ارزیابی شده است. در حالی که برخی از افراد به خوبی با این فناوری سازگار شدند، گزارش‌هایی نیز منتشر شده که نشان می‌دهد عده‌ای از بیماران دچار مشکلات روانی شده‌اند.

 

کوین می گوید:« نکته دیگر این است که تجزیه و تحلیل اخلاقی BCI توسط اخلاق شناسانی انجام شده است که تقریباً فقط برای اخلاق شناسان دیگر به صورت انحصاری مطلب می نویسند. در نتیجه کارهای کمی برای استفاده مستقیم سیاست گذاران و مردم انجام شده است.»

 

منبع : https://www.news-medical.net/news/20201110/Two-studies-focus-on-ethical-aspects-of-brain-computer-interface-technologies.aspx

نظر شما