توالی‌یابی به رهگیری بیماران کرونایی کمک می‌کند

تاریخ : ۲۲ آذر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۳۴۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با استفاده از توالی‌یابی ژنوم، محققان استرالیایی ابزاری ساختند که می‌تواند به رهگیری موارد ابتلا به ویروس کرونا کمک کند.

دانشمندان استرالیایی ابزاری برای  تعیین توالی ژن‌ها ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان موارد مبتلا به کووید 19 را طی زمان کوتاهی ردیابی کرد.

 

این گروه تحقیقاتی به تازگی اعلام کرده‌اند که یک روش سریع توالی‌یابی ژنوم  ایجاد کرده‌اند که می تواند طی مدت چهار ساعت، منبع ویروس کرونا را  ردیابی کند. با استفاده از این فناوری می‌توان مانع از شیوع و گسترش بیماری شد.

 

توالی‌یابی DNA می تواند به دانشمندان کمک کند تا تغییرات کوچک ویروس را در مقیاس ملی یا بین المللی کنترل کنند تا نحوه انتشار آن را مشخص کنند و همچنین دریابند که چگونه موارد مختلف ابتلا می‌تواند به هم مرتبط باشند.

 

ایرا دوسون، پژوهشگر موسسه تحقیقات پزشکی گاروان، در گزارشی که با همکاری محققان دانشگاه نیو ساوث‌ولز (UNSW) تهیه کرده، گفته است که: «هنگامی که یک مورد ویروس کرونا جدید و مرموز شناسایی می شود، هر دقیقه مهم است.»

 

آزمایش ژنومیک به ردیابی منبع موارد مرموز، مواردی که منبع آلودگی آنها ناشناخته است، کمک می‌کند. اما در حال حاضر ارائه نتایج بیشتر از 24 ساعت طول می کشد که با این روش جدید می‌توان در زمانی کوتاه به نتایج دست پیدا کرد.

 

ژنوم ویروس کرونا حدود 30،000 جفت باز دارد ، اما در مقایسه با 3 میلیارد جفت بازی که DNA ، یا اسید دئوکسی ریبونوکلئیک ژنوم انسان را تشکیل می دهد، بسیار کوچک است.

 

این ویروس می تواند امضای ژنتیکی سلول‌های میزبان را تغییر دهد زیرا در داخل آنها تکثیر می شود. روونا بول، از محققان دانشگاه نیوساوث‌ولز،می‌گوید: «با شناسایی این تنوع ژنتیکی، ما می توانیم نحوه ارتباط انواع مختلف ویروس کرونا را مشخص کنیم.»

 

استرالیا تا حد زیادی از مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته جلوگیری کرده است، و با احتیاط محدودیت‌ها را پس از به حداقل رساندن موارد ابتلای این ویروس، برداشته است.

 

این کشور از ابتلای شیوع ویروس کرونا تقریباً کمتر از 28000 مورد ابتلا و 908 مرگ ناشی از ویروس کرونا را گزارش کرده است، در حال حاضر احتمال می‌رود که کمتر از 50 مورد بیمار در این کشور وجود داشته باشد که عمدتا مسافران خارج از کشور بوده که در قرنطینه هتل هستند.

منبع : https://www.hindustantimes.com/science/australian-scientists-develop-genome-sequencing-to-trace-covid-19-cases-within-four-hours/story-3wxY0KWasleRmbKQ5iMY7H.html

نظر شما