عرضه رابط مغز و کامپیوتر غیرتهاجمی به بازار

تاریخ : ۲۳ آذر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۱۷۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت نکست‌مایند (NextMind) کیت توسعه‌ای رابط مغز و کامپیوتر خود را با قیمت 399 دلار به بازار عرضه می‌کند.

این دستگاه سیگنال‌های مغزی را به دستورات دیجیتالی ترجمه کرده و به کاربر این امکان را می‌دهد که کامپیوترها، هدست‌های AR / VR و دستگاه های اینترنت اشیا (چراغ ها ، تلویزیون ها ، موسیقی ، بازی ها و ...) را با توجه بصری کنترل کند.

 

NextMind که در پاریس مستقر است، یکی از استارت آپ‌های رو به رشدی است که به دنبال توسعه فناوری رابط‌های عصبی است، رابط‌هایی که به الگوریتم‌های یادگیری ماشین متکی هستند.

 

در حال حاضر رابط‌های تهاجمی مانند دستگاه نرولینک ایلان ماسک توسعه یافته‌اند که در ماه اوت نمونه اولیه ای از آن به نمایش درآمد که روی مغز خوک آزمایش شده بود.

 

همچنین رابط‌های غیرتهاجمی مانند مچ بند الکترومیوگرافی توسعه یافته که سیگنال های عصبی عضلانی را به دستورات قابل تفسیر کامپیوتر تبدیل می کند.

 

 شرکت نکست‌مایند در حال توسعه رابط غیر تهاجمی متکی بر الکتروانسفالوگرام (EEG) است که پشت سر کاربر جایی که قشر بینایی مغز واقع شده، قرار می‌گیرد.

 

سال گذشته سید کویدر، مدیر عامل نکست‌مایند وعده داده بود که این فناوری در سه‌ماهه دوم سال 2020 شروع به کار می کند. با شیوع ویروس کرونا این شرکت اعلام کرد که  حدود سه یا چهار ماه تأخیر خواهد داشت، این شرکت در ماه نوامبر سال جاری میلادی، این محصول رابه تولید انبوه رساند.

 

این کیت شامل یک حسگر مغز پوشیدنی با هدبند قابل تنظیم است که در آن از الگوریتم‌های یادگیری ماشین در زمان واقعی استفاده شده است که سیگنال های عصبی را به دستورات تبدیل می‌کند.

 

نکست‌مایند در دسامبر 2018 موفق شد 4.6 میلیون دلاری سرمایه جمع آوری کند، از جمله جایزه نوآوری 1 میلیون دلاری Bpifrance و سرمایه‌گذارانی از بخش خصوصی که روی فناوری این شرکت سرمایه‌گذاری کردند.

 

یکی از مشکلات این رابط آن است که هر بار که از دستگاه نکست‌مایند استفاده می‌کنید، این شرکت به شما توصیه می‌کند ابتدا ابزار پوشیدنی را کالیبره کنید. ایجاد پروفایل عصبی حدود 45 ثانیه طول می کشد. در طی چند ماه،  نکست‌مایند امیدوار است که این مرحله را به طور کامل حذف کند.

 

کویدر می‌گوید: «ما در حال پیاده‌سازی راه حل این مسئله هستیم. من واقعاً فکر می کنم که طی چند ماه آینده می‌توانیم یک روش بدون کالیبراسیون داشته باشیم.»

 

 این شرکت از روی احتیاط تصمیم گرفته مرحله کالیبراسیون را در این اولین نسخه از نرم افزار حفظ کند. آنها ترجیح می دهند محافظه کار باشند و حتی با یک مرحله اضافی از عملکرد دستگاه اطمینان حاصل کنند.

 

منبع : https://venturebeat.com/2020/12/07/nextmind-real-time-brain-computer-interface-dev-kit/

نظر شما