تشخیص بیماری عفونی در منزل/توسعه آزمایشگاه روی تراشه شبیه به PCR

تاریخ : ۲۵ آذر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۴۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان بریتانیایی آزمایشگاه روی تراشه‌ای ساختند که عملکردی شبیه به PCR داشته و می‌تواند به سرعت بیماری‌های عفونی را تشخیص دهد.

پژوهشگران امپریال کالج لندن می گویند که آزمایشگاه روی تراشه جدیدی را برای تست عفونت توسعه داده‌اند که می‌تواند به عنوان یک ابزار تشخیص قابل حمل ارزان و سریع به کار گرفته شود.

 

 این تراشه موسوم به TriSilix، یک میکروآزمایشگاه بوده که در واقع نسخه مینیاتوری برای انجام واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) روی مایعات بدن، مدفوع یا نمونه‌های محیطی است.

 

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Disposable silicon-based all-in-one micro-qPCR for rapid on-site detection of pathogens در نشریه  Nature Communications به چاپ رسیده است.

 

فیرات گودر از محققان این پروژه می‌گوید: «غربالگری سریع و تشخیص کم هزینه نقش مهمی در کنترل بیماری هنگام برخورد با عوامل بیماری‌زای بسیار عفونی دارد. این امر به ویژه اگر عامل ایجاد کننده بیماری مانند ویروس کرونا روش درمان موثری نداشته باشد و علائم آن با سایر عفونت‌های شایع مشابه باشد، از اهمیت بیشتری برخوردار است. در اینجا ما یک آزمایشگاه روی تراشه (TriSilix) را برای تشخیص کمی در زمان واقعی توالی های خاص پاتوژن ارائه کرده‌‌ایم. TriSilix را می توان در یک آزمایشگاه استاندارد تولید کرد.»

 

برای تولید این تراشه سیلیکونی، دانشمندان مجموعه‌ای از روش‌ها را برای تولید تراشه‌ها در یک آزمایشگاه استاندارد، با کاهش هزینه ها و زمان تولید، به کار گرفتند و به طور بالقوه امکان تولید آنها را در هر نقطه از جهان فراهم کردند.

 

فیرات گودر می‌گوید: «به جای ارسال سواب به آزمایشگاه یا مراجعه به کلینیک، آزمایشگاه می‌تواند با یک تراشه به اندازه ناخن به شما مراجعه کند. شما می توانید همانند استفاده افراد دیابتی از دستگاه‌های قند خون، از این دستگاه استفاده کرده و بیماری های عفونی را به سرعت تشخیص دهید.»

 

این تیم تاکنون از TriSilix برای تشخیص عفونت باکتریایی که عمدتا در حیوانات وجود دارد و همچنین نسخه مصنوعی ماده ژنتیکی  SARS-CoV-2 استفاده کرده است.

 

 محققان می گویند این سیستم می‌تواند در آینده بر روی دستگاه های دستی آزمایش قند خون نصب شود. به این ترتیب افراد می توانند وضعیت سلامت خود را پایش کرده و از نظر سرماخوردگی، آنفلوانزا ، عفونت‌های مکرر مانند مجاری ادراری و COVID-19 خود را کنترل کنند.

 

دستگاه های رومیزی برای آزمایش عفونت‌ها پیش از این نیز وجود داشته است، اما این آزمایش‌ها می توانند وقت گیر و پرهزینه باشند زیرا بیمار باید به کلینیک مراجعه کند، اما این ابزار امکان تشخیص عفونت در منزل را فراهم کرده و شانس گسترش بیماری را در فضای بیرون از منزل کاهش می‌دهد.

 

پژوهشگران این پروژه معتقداند که این ابزار یک آزمایشگاه قابل حمل برای تشخیص عفونت ها بوده که فرآیند تشخیص را تسریع کرده و با حذف حمل نمونه ها هزینه ها را کاهش دهد.

منبع : https://www.genengnews.com/news/pcr-like-lab-on-a-chip-infection-test-could-lead-to-novel-portable-diagnostics/

نظر شما