زیست‌چاپگری که در شرایط سخت، اجسام مورد نیاز را تولید می‌کند

تاریخ : ۱۳ دی ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۶۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

آیا چاپگرهای سه بعدی می توانند به سربازان در جبهه‌های جنگ کمک کنند؟ به تازگی چاپگری ساخته شده که قادر است در محیط‌های سخت، محصولات ضروری مانند بانداژ، تیغ جراحی و مهره تولید کند.

یک برنامه پایلوت توسط دانشگاه یونیفورمد سرویس (USU) انجام شده است که در ان نشان داده شده است که چاپگرهای سه بعدی می‌توانند در محیط‌های بیابانی و دور افتاده برای ساخت ابزار پزشکی و مواد زیستی به کار گرفته شوند.

 

این برنامه پایلوت، به نام ساخت در محیط‌های سخت، در قالب برنامه زیست‌چاپ چهار بعدی و زیست‌چاپگری (4D Bio3) با بودجه فدرال توسط ایالات متحده آمریکا انجام شده است.

دو شرکت سازنده چاپگرهای سه بعدی یعنی ان‌اسکریپت (NScrypt) و شرکت تکشات (Techshot) در این پروژه مشارکت دارند که هدف آنها تولید محصولات و بافت‌های پزشکی در محیط‌های سخت با چاپگر سه بعدی مقاوم است.

 این برنامه پنج ساله که در سال 2018 اعلام شد، وظیفه تحقیق، توسعه و استفاده از فناوری‌های جدید چاپ‌زیستی، برای تولید محصولات و مواد زیستی را دارد.

 

کنث چرچ، مدیرعامل شرکت اسکریپت می‌گوید: «دانشگاه USU شریک مهمی برای این پروژه و توسعه فناوری زیست‌چاپ و کار با حسگر بوده است. ما در حال همکاری با آنها هستیم زیرا آنها متخصص آموزش زیست‌شناسی و پزشکی بوده و در بخش تحقیق و آزمایش نیز مهارت زیادی دارند. آنها به طور طبیعی به بخش نظامی متصل بوده و درک عمیقی از نیازها، موضوعات و چالش های این حوزه دارند.»

 

وی افزود: «ما با هم در حال ایجاد تغییر هستیم، در کنار هم مرزها را به چالش می کشیم و با هم در حال اجرای پروژه‌ای هستیم که نه تنها باعث نجات جان انسان ها می شود بلکه بهبود کامل‌تری نیز برای افراد صدمه‌دیده به همراه خواهد داشت.»

 

اولین چاپگر سه بعدی برای استفاده در محیط‌های سخت ساخته شده و این زیست چاپگر سه بعدی سنگین شرکت ان‌اسکریپت به نام nRugged  خوانده می‌شود، که برای ارتش آمریکا ساخته شده است.

 

 nRugged یک زیست چاپگر سبک و مقاوم است که به صورت سفارشی توسط nScrypt ساخته شده و از زیرساخت‌های ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) برای تولید آن استفاده شده است.

 

 این چاپگر برای چاپ مواد زیستی و غیر زیستی قابل تنظیم است. این دستگاه می‌تواند بیش از 10000 ماده تجاری مختلف را چاپ کند و همچنین می توان از آن برای انبوه محصولات مختلف استفاده کرد.

 

 

این چاپگر زیستی سه بعدی، می‌تواند برای انجام چاپ سه بعدی و چاپ زیستی پیکربندی شود. nRuggedچهار ابزار دارد که می تواند به طور خودکار تغییر کند. این چهار ابزار خصوصیات مکانیکی ، الکتریکی و زیستی مورد نظر را در محصول فراهم می کنند.

 

در آزمایشات میدانی این دستگاه چاپ سه بعدی موفق شده تا دسته چاقوی جراحی و همچنین بانداژهای فعال زیستی و مینیسک را با زیست‌جوهر چاپ کند.

 

منبع : https://www.eetimes.com/ruggedized-3d-printers-for-medical-use-in-harsh-military-environments/

نظر شما