فیس‌بوک: به زودی بدون نیاز به تایپ در شبکه‌های‌اجتماعی بچرخید

تاریخ : ۱۵ دی ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۸۶۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

فیس‌بوک در حال توسعه و تجاری‌سازی فناوری رابط مغز و کامپیوتر است که به هوش مصنوعی مجهز شده و به کاربر اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به استفاده از دست، از شبکه‌های اجتماعی استفاده کند. این رابط، «قصد» کاربر را از روی مغز او تشخیص داده و فرمان لازم را به کامپیوتر می‌دهد.

فیس‌بوک مدت‌هاست که برای ساخت فناوری رابط مغز و کامپیوتر برنامه‌ریزی کرده و تلاش‌هایی نیز طی دو سال اخیر در این حوزه داشته است. به نظر می‌رسد فیس بوک در حال نزدیک شدن به تحقق این رویا است، فیس‌بوک  تلاش دارد تا با توسعه کامپیوتر مغزخوان خود که به کمک هوش مصنوعی (AI) مجهز است، گامی موثر در این مسیر بردارد. یک سال پس از اعلام این غول رسانه‌های اجتماعی درباره تأمین بودجه خود در بخش رابط های مغز و ماشین، این شرکت اکنون ادعا می کند که در حال کار بر روی یک فناوری است که می تواند افکار را مستقیماً از سلول‌های عصبی گرفته و آنها را به کلمات ترجمه کند.

 

در ابتدا، فیس بوک قصد داشت با رمزگشایی سیگنال های مغزی به بیماران معلول کمک کند تا بتوانند افکار خود را بدون حرکت دادن عضلات بیان کنند. اکنون این هدف کمی بلندپروازانه‌تر شده به طوری که فیس‌بوک قصد دارد که به مردم توانایی کنترل وسایل دیجیتال را دهد، این ادوات از صفحه کلید گرفته تا عینک واقعیت افزوده (AR) فقط با استفاده از قدرت فکر تحت کنترل گرفته می‌شوند.

 

فیس بوک در سال 2019 شرکتی را به نام CTRL-Labs خریداری کرد که فناوری ذهن خوانی را توسعه داده بود. این شرکت مچ بندی ساخته بودکه گفته می شود سیگنال های الکتریکی مغز را رمزگشایی می کند. CTRL-Labs ادعا می کند که انسان قادر خواهد بود با استفاده از این مچ بند، کامپیوتر را با استفاده از افکار خود کنترل کند.

 

آزمایشگاه واقعیت فیس بوک، بر محصولات و سخت افزارهای بلند مدت فناوری متمرکز است. این آزمایشگاه با محققان دانشگاه کالیفرنیا، در زمینه این فناوری همکاری کرده است. مطالعه ای در سال 2019 که در Journal Nature Communications منتشر شد، نشان داد که چگونه محققان می توانند از رابط مغز و کامپیوتر برای تبدیل مستقیم فکر به کلمات روی صفحه استفاده کنند.

 

فیس بوک برنامه های خود را برای توسعه یک حسگر عصبی جدید در نشست سالانه خود اعلام کرد. حسگر عصبی که فیس بوک توسعه می‌دهد از منابع آزمایشگاه CTRL استفاده می کند. حسگرها سیگنال های عصبی را از طریق نخاع و بازوها از مغز گرفته و به مچ دست می برد. این حسگر این امکان را می دهد تا کاربران براساس تفکرات خود اقدامات بدنی انجام دهند. فیس بوک ادعا می کند که به کاربران در نگه داشتن یک شی مجازی  در یک بازی ویدیویی کمک می‌کند یا در این بازی‌ها کاربر را یادری می‌دهد تا تایپ کرده و بازی را کنترل کنند.

 

این فناوری مشابه فناوری مغزخوانی است که توسط شرکت نرولینک (ایلان ماسک) توسعه یافته است. فیس بوک در حال گسترش دامنه کار خود برای پوشش هر چه بیشتر محصولات AI است.

 

فیس بوک از هوش مصنوعی برای موارد مختلفی استفاده می کند، از مهار گسترش اطلاعات غلط در پلتفرم‌ها رسانه های اجتماعی خود گرفته تا حذف سخنان نفرت انگیز توسط هوش مصنوعی انجام می‌شود.

منبع : https://www.analyticsinsight.net/facebook-is-building-a-neural-sensor-to-read-human-minds/

نظر شما