«قلم دیجیتال»، آزمایشگاهی که در خانه عفونت را به شما نشان می‌دهد

تاریخ : ۱۵ دی ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۰۷۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران برای تشخیص عفونت ادراری، آزمایشگاه کوچک شده‌ای ساختند که در منزل قابل استفاده است. این قلم دیجیتال در مدت 12 ساعت نتیجه را با دقت بالایی ارائه می‌کند در حالی که تست‌های آزمایشگاهی فعلی چند روز زمان نیاز دارند.

با فناوری جدیدی که محققان توسعه داده‌اند، به زودی شما می توانید برای آزمایش عفونت مجاری ادراری (UTI)، کشت باکتریایی را در خانه انجام دهید و نتایجی به دست آورید که از نظر دقت و صحت در حد نتایج آزمایشگاه‌های تشخیص طبی است.

 

درپژوهشی که به تازگی منتشر شده، محققان یک "قلم دیجیتال" ارائه کردند که می‌تواند برای آزمایش‌های تشخیصی به کار رود. این فناوری که توسط محققان موسسه فناوری سلطنتی KTH در سوئد ایجاد شده، دقیقتر از آزمایش‌های فعلی UTI است.

 

نتایج این پروژه محققان در مجله Lab on a Chip منتشر شده است. در این مقاله محققان نشان دادند که چگونه یک نسخه کوچک و دیجیتالی از صفحات کشت که در آزمایشگاه های بالینی مورد استفاده قرار می گیرد، عفونت را با حساسیت 89 درصد تشخیص می دهد.

 

عمر ایسری، محقق این پروژه در مرکز سیستم های میکرو و نانو در KTH، می گوید: «یک تفاوت اساسی این فناوری با آزمایش‌های خانگی موجود این است که این قلم دیجیتال به جای نشانگرهای زیستی که با عفونت دستگاه ادراری در ارتباط هستند، از روش زیست‌حسگری دیجیتال استفاده می کند.

 

ایسری می گوید: «کیت‌های آزمایشی که در داروخانه ها عرضه می‌شود، نتایج بالینی قابل توجهی به شما نمی دهند.آنها نشانگرهای زیستی مانند نیترید و لکوسیت در ادرار را اندازه گیری می کنند و بر اساس این مقادیر نتیجه گیری می کنند. اما مطالعات مختلف نشان می‌دهد حساسیت آنها بسیار کم است و نمی توان به عنوان یک ابزار تشخیصی به این کیت‌ها اعتماد کرد.»

 

ووتر واندر ویجنگارت، نویسنده همکار این مقاله، می گوید: «کیت‌های تشخیص طبی تجاری حد تشخیص بالایی دارند، بنابراین غلظت‌های باکتریایی در مقادیر کم با این کیت‌ها قابل تشخیص نیستند. یک نمونه ادرار بیمار می تواند غلظت باکتریایی داشته باشد که به اندازه کافی بالا باشد تا عفونت را نشان دهد، اما سطح زیست‌نشانگر کمتر از حد تشخیص نوار بوده که منجر به خوانش منفی کاذب می شود. »

 

ایزری می گوید که ممکن است این قلم دیجیتال نه تنها برای استفاده در آزمایش خانگی، بلکه در آزمایش‌های بالینی نیز مزیتی داشته باشد. از آنجا که آزمایشات بالینی نیاز به انتظار دو تا سه روزه برای نتیجه دارند، اغلب بیماران در این فاصله برای تجویز داروی صحیح با مشکلاتی روبرو هستند. این قلم دیجیتال در حدود 10 تا 12 ساعته نتیجه را ارائه می‌کند، بنابراین از درمان غیرضروری و غیرمولد که می‌تواند منجر به بیماری بیشتر شود و در مقیاس وسیع‌تری باعث مقاومت آنتی بیوتیکی شود، اجتناب می‌شود.

 

منبع : https://www.news-medical.net/news/20201215/Digital-dipstick-is-more-accurate-to-test-urinary-tract-infections-at-home.aspx

نظر شما