NIST راهنمای مبتدیان برای اوریگامی DNA منتشر می کند

تاریخ : ۲۳ دی ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۵۳۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

موسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا برای کمک به کسانی که تازه وارد حوزه اوریگامی DNA شده‌اند یک دفترچه راهنما ارائه کرده است.

اوریگامی DNA روشی جدید برای استفاده از DNA در حوزه‌های مختلف است که در آن این رشته‌ها به گونه‌ای تا زده می‌شوند که به ساختاری سه بعدی تبدیل شوند. از اوریگامی DNA می‌توان برای زیست‌حسگری و انتقال دارو استفاده کرد. اوریگامی DNA در سال 2006 در انستیتوی فناوری کالیفرنیا  ابداع شد و طی دهه گذشته نظر صدها محقق را به خود جلب کرده است که مشتاق ساختن مخازن و حسگرهایی در ابعاد کوچک هستند که می توانند بیماری را در بدن انسان شناسایی و درمان کنند.

 

اگرچه اصول اوریگامی DNA ساده است، اما درک ابزارها و روش‌های طراحی سازه های جدید همیشه آسان نیست و به خوبی شناخته نشده است. علاوه بر این، دانشمندان تازه وارد به این حوزه هیچ مرجعی نداشته که بتوانند برای کارآمدترین روش تولید ساختارهای DNA از آن استفاده کنند و چگونگی جلوگیری از مصائبی که می تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها تحقیق را هدر دهد، به آنها مراجعه کنند.

 

به همین دلیل محققان موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) که سال‌ها به مطالعه اوریگامی DNA پرداخته اند، اولین شیوه‌نامه آموزش دقیق در این مورد را تهیه کرده‌اند. این گزارش جامع آنها راهنمای گام به گام طراحی نانوساختارهای DNA اریگامی را با استفاده از ابزار پیشرفته ارائه می دهد.

 

ماجیکس از محققان این پروژه می‌گوید: «ما می خواستیم تمام ابزارهایی که دیگران توسعه داده اند را در یک جا قرار دهیم و مواردی را که نمی توانید در یک مقاله معمولی بگویید را در این بسته آموزشی تشریح کنیم. مقالات مروری ممکن است تمام کارهایی را که همه انجام داده اند برای شما بیان کنند، اما آنها به شما نمی گویند که محققان چگونه این کار را انجام داده اند.»

 

اوریگامی DNA به توانایی اتصال جفت بازهای مکمل مولکول DNA به یکدیگر متکی است. از میان چهار باز پایه DNA - آدنین (A) ، سیتوزین (C) ، گوانین (G) و تیمین (T)، ادنین با تیمین و سیتوزین با گوانین جفت می‌شوند.

 

این اتصال باعث می شود رشته های کوتاه DNA بتواند به عنوان "منگنه" عمل کند و بخش‌های رشته های طولانی را جمع و یا به رشته های جداگانه متصل کند. یک طراحی معمولی اریگامی ممکن است به 250 منگنه اصلی نیاز داشته باشد. به این ترتیب، DNA می تواند به شکل‌های مختلف متجمع شده و یک چارچوب در مقیاس نانو تشکیل دهد که مجموعه ای از نانوذرات به آن متصل شود.

 

منبع : https://phys.org/news/2021-01-nist-publishes-beginner-dna-origami.html

نظر شما