توالی‌یابی‌های قابل حمل DNA دقیق‌تر می‌شوند

تاریخ : ۲۷ دی ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۹۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در حال حاضر توالی‌یاب‌های جیبی و قابل حمل در بازار موجود هستند اما دقت آنها هنوز پایین است. محققان روشی برای افزایش دقت این توالی‌یاب‌ها ارائه کرده‌اند.

محققان راهی ساده برای از بین بردن تقریباً تمام خطاهای توالی یابی انجام شده توسط یک توالی‌یاب قابل حمل DNA یافتند.  چنین فناوری به دانشمندان شاغل در خارج از آزمایشگاه کمک می‌کند تا میکروارگانیسم هایی مانند ویروس کرونا را با کارآیی بیشتری بررسی و ردیابی کنند.

 

 با استفاده از برچسب های خاص مولکولی، این تیم قادر به کاهش میزان خطای 5 تا 15 درصدی دستگاه MinION شرکت اکسفورد نانوپور تکنولوژیز (Oxford Nanopore Technologies)  به کمتر از 0.005 درصد شده است. این میزان کاهش خطا حتی هنگام توالی‌یابی بخش‌های طولانی DNA نیز امکان‌پذیر است.

 

رایان زیلز، استادیار در دانشگاه بریتیش کلمبیا و نویسنده اصلی مقاله مربوط به این فناوری می‌گوید: «MinION با ایجاد امکان توالی‌یابی DNA در خارج از محدوده آزمایشگاه‌های بزرگ، انقلابی در زمینه ژنومیک ایجاد کرده است. اما تاکنون محققان نتوانسته اند در بسیاری از فعالیت‌ها به نتایج این دستگاه اعتماد کنند زیرا میزان خطای آن به نسبت بالا است.»

 

توالی‌یابی ژنوم می تواند مسائل زیادی از جمله هویت، اصالت و نقاط قوت و آسیب پذیری را درباره موجودات زنده نشان دهد. دانشمندان از این اطلاعات برای درک بهتر میکرواورگانیسم‌های یک محیط خاص و همچنین توسعه ابزارهای تشخیصی و درمان استفاده می کنند. اما بدون توالی‌یابی دقیق DNA، هنگام تحقیق در این زمینه، جزئیات مهم ژنتیک از دست می‌رود.

 

بنابراین رایان زیلز و همکارانش در دانشگاه البورگ یک سیستم بارکدگذاری منحصر به فرد ایجاد کردند که می تواند پلتفورم‌های توالی‌یابی DNA مانند MinION را برای خوانش‌های طولانی دقیق تر کند.

 

در این روش محققان ابتدا اقدام به برچسب‌گذاری مولکول‌های هدف با نوعی بارکد می‌کنند.سپس با استفاده از بارکد، قطعات DNA مرتبط به هم را به راحتی شناسایی و گروه بندی کنند و در نهایت توالی تقریباً کاملی از قطعات تولید می‌شود که 10 برابر بیشتر از آن است که فناوری‌های معمولی بتوانند پردازش کنند.

 

رایان زیلز می‌گوید: «این فناوری می تواند در هر زمینه ای که ترکیبی از اطلاعات ژنومی با دقت بالا نیاز باشد مانند تحقیقات سرطان، پژوهش حوزه گیاهی، ژنتیک انسانی و علوم میکروب‌شناسی بسیار مفید باشد.»

 

رایان زیلز در حال حاضر در حال توسعه یک نسخه گسترده از این روش است که اجازه می دهد میکروارگانیسم ها در زمان واقعی تشخیص داده شود.

 

منبع : https://eurekalert.org/pub_releases/2021-01/uobc-nmh011221.php

نظر شما