تراشه‌ای برای تشخیص کرونا از روی نمونه خون بیمار

تاریخ : ۲۹ دی ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۷۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با طراحی نوعی آزمایشگاه روی تراشه محققان نشان دادند می‌توان کرونا را در مدت دو یا سه دقیقه از روی نمونه خون بیمار شناسایی کرد.

محققان دانشگاه ساترن متودیست در حال توسعه فناوری هستند که توانایی تشخیص وجود آنتی بادی تولید شده در پاسخ به ویروس کرونا را سریع‌تر و با دقت بیشتری نسبت به آزمایش آنتی بادی فعلی دارد.

 

انجام آزمایش‌های آنتی بادی برای تعیین اینکه چه تعداد از افراد به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند یا اینکه آیا افرادی که به ویروس مبتلا شده اند ممکن است در حال حاضر مصونیت داشته باشند، بسیار حیاتی است.

 

این اندازه گیری‌ها می تواند به جامعه پزشکی برای مدیریت بیماری همه گیر ویروس کرونا و برنامه ریزی برای آینده کمک کند. اما آزمایش های متداول آنتی بادی برای نشان دادن نتایج کُند و با خطا همراه است.

 

تخمین زده می‌شود که این آزمایشگاه روی تراشه می تواند پاسخ های ایمنی بدن به ویروس کرونا را در مدت زمان دو تا سه دقیقه و فقط با استفاده از یک قطره خون تشخیص دهد. این فناوری جدید بسیار ارزان بوده، که منجر به تولید انبوه و کم هزینه کیت‌های تشخیص طبی جدید خواهد شد.

 

برای تسریع در توسعه و تجاری‌سازی این آزمایشگاه روی تراشه برای استفاده در بیمارستان‌ها، این تیم در حال حاضر به دنبال بودجه تحقیقاتی است.

 

چگونه کار می کند

این آزمایش بر روی تراشه به دنبال زیست‌موادی است که سیستم ایمنی بدن فرد در صورت وجود ویروس کرونا در بدن او تولید می‌کند. آنتی بادی های IgG ، IgM و IgA هنگام آلوده شدن به ویروس در بدن فرد تولید می شوند.

 

این آزمایشگاه روی تراشه از یک قطره خون برای تجزیه و تحلیل خون فرد استفاده می‌کند. یک فیلتر جاسازی شده در ریز تراشه ، پلاسما را از نمونه خون استخراج می کند. سپس این تراشه درون ابزاری الکترونیکی قرار می گیرد که از اندازه گیری های الکتریکی برای تشخیص وجود آنتی بادی های خاص در پلاسما استفاده می کند.

 

علی بسکوک از محققان این پروژه می‌گوید: «دستگاه ما حاوی الکترودهای بسیار حساسی است که می تواند آنتی بادی‌های هدفمند را به طور خاص به دام اندازد. پس از گیرافتادن، سیگنال الکترونیکی ایجاد شده و این سیگنال به تلفن هوشمند کاربر ارسال می‌شود.»

 

این تراشه قطری در حدود 2 سانتیمتر دارد و به اندازه کافی ساده است که افرادی که آموزش پزشکی ندیده‌اند بتوانند آزمایش را انجام دهند.

 

از همین فناوری می توان برای تشخیص بیماری های دیگری که اتصال آنتی بادی و آنتی ژن در آنها اتفاق می‌افتد، استفاده کرد.

این آزمایشگاه روی تراشه به صورت پتنتی در حال ثبت است.

 

 

منبع : https://www.laboratoryequipment.com/572279-Lab-on-a-Chip-has-Potential-to-Detect-COVID-19-Immune-Response-Faster/

نظر شما