وضعیت بازار «اندام روی تراشه» طی ۵ سال آتی چگونه است؟

تاریخ : ۰۲ بهمن ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۳۴۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

بازار «اندام روی تراشه» طی سال‌های آتی رشد سالانه نزدیک به 40 درصدی را تجربه خواهد کرد که این رشد می‌تواند به عواملی نظیر نیاز به جایگزین مناسب مدل‌های حیوانی و انسانی در تحقیقات دارویی و افزایش حمایت‌های دولت‌ها از تحقیق و توسعه در این حوزه مربوط باشد.

در حال حاضر فناوری‌ مربوط به اندام روی تراشه موجود در بازار بر اساس نوع  به چند بخش مختلف تقسیم می‌شود، کبد روی تراشه، کلیه روی تراشه، ریه روی تراشه، قلب روی تراشه، مغز روی تراشه و روده روی تراشه از جمله این بخش‌ها است.

 

این فناوری در مراکز مختلفی نظیر شرکت های دارویی و زیست‌فناوری، موسسات دانشگاهی و تحقیقاتی و صنایع آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پیش بینی شده است که حجم جهانی اندام روی تراشه از 41 میلیون دلار در سال 2020 تا سال 2026 به 303.6 میلیون دلار برسد، که با رشد سالانه 39.9 درصد طی سال‌های 2021-2026 روبرو خواهد شد.

 

از عوامل مهم در رشد بازار اندام روی تراشه می‌توان به مواردی نظیر افزایش تأکید بر یافتن جایگزین برای مدل‌های آزمایش حیوانی، افزایش چشمگیر بودجه تحقیقاتی برای رشد اندام روی تراشه، افزایش تعداد مشارکت‌ها و همکاری‌های دارویی شرکت‌ها و تولیدکنندگان اندام روی تراشه و نیاز فزاینده به کشف سریع داروهای جدید اشاره کرد.

 

مزایای اندام روی تراشه نسبت به کشت سلولی، مدل‌های حیوانی و آزمایشات بالینی انسانی موجب شده تا علاقه جامعه پزشکی و دارویی برای توسعه این فناوری افزایش یابد. استفاده از اندام روی تراشه اکنون در سراسر جهان به عنوان ابزاری به منظور مدل‌سازی‌های بیماری و پیش بینی دقیق اثر دارو و سمیت در حال بررسی است. انتظار می رود که این ویژگی رشد بازار اندام‌ روی تراشه افزایش دهد.

 

انتظار می رود که موارد فزاینده بیماری های قلبی عروقی (CVD) رشد اندازه بازار اندام روی تراشه را با خود به همراه داشته باشد. فناوری‌های اندام روی تراشه برای تقلید از شرایط دینامیکی سیستم قلبی عروقی، به ویژه قلب و عروق عمومی طراحی شده است. این سیستم‌ها توجه ویژه‌ای به تقلید از ساختار و ویژگی‌های مکانیکی و الکتریکی قلب دارند. پلتفرم‌های قلب و عروق روی تراشه در گذشته برای تحقیق در مورد انواع پدیده های فیزیولوژیکی، مدل سازی بیماری‌ها و آزمایش اثرات داروها با موفقیت تولید شده اند.

 

علاوه بر این، انتظار می رود افزایش قابل توجه تقاضا برای تشخیص زود هنگام سمیت دارویی، به افزایش اندازه بازار اندام روی تراشه دامن بزند.

 

پیش بینی می شود آمریکای شمالی بیشترین سهم بازار اندام روی تراشه را در این بازه زمانی داشته باشد. این تسلط آمریکای شمالی به عواملی از جمله در دسترس بودن مدل‌های جدید و پیشرفته اندام روی تراشه در بازار، حمایت مطلوب دولت از نظر بودجه و برنامه های توسعه و تحقیقات دارویی اساسی و حضور شرکت‌های دارویی مهم نسبت داده می شود.

 

پیش بینی می شود آسیا و اقیانوسیه بیشترین نرخ رشد را در دوره پیش بینی داشته باشد که این امر به دلیل فرصت های سودآور کشورهایی مانند چین، هند و ژاپن است. به علاوه پیش بینی می شود که افزایش درآمد در این کشورها باعث افزایش پذیرش فناوری اندام روی تراشه در این منطقه شود.

منبع : https://www.prnewswire.com/news-releases/organ-on-chip-ooc-market-size-is-usd-303-6-million-by-2026-at-cagr-39-9--valuates-reports-301205107.html

نظر شما