محصول همگرای ایرانی: تراشه‌ای برای شمارش سلول‌های خونی در ده دقیقه

تاریخ : ۰۹ بهمن ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۴۰۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت شناسایی افق سلامت موفق به ساخت افزاره‌ای شده که قادر به شمارش سلول‌های خون در مدت کوتاه و با کمترین هزینه است. در این فناوری از ترکیب فناوری میکروسیالی و هوش مصنوعی استفاده شده است.

نوید یاراحمدی مدیرعامل شرکت شناسایی افق سلامت می‌گوید: «آزمایش CBC در واقع آزمایشی برای شمارش کامل سلول های خونی است که می تواند سلامت کلی بدن را ارزیابی کرده و به تشخیص انواع بیماری‌ها مانند عفونت، کم خونی، التهاب و سرطان خون (لوسمی) کمک کند. برای این آزمایش، خونگیری از فرد انجام شده و نمونه به آزمایشگاه ارسال می‌شود که ممکن است دریافت نتیجه آن چند روز زمان نیاز داشته باشد. ما برای کاهش زمان ارائه نتیجه و تسهیل فرآیند آزمایش، افزاره‌ای ساختیم که در واقع یک آزمایشگاه روی تراشه است. یک قطره از خون بیمار روی این تراشه قرار داده می‌شود که پس از رنگامیزی توسط یک دستگاه اسکنر نمونه خون اسکن شده و تعداد سلول‌ها شماش می‌شوند.»

 

مهندس یاراحمدی می‌افزاید: « مزیت این فناوری سهولت انجام کار و همچنین کاهش هزینه است. البته در این فناوری هوش مصنوعی و یادگیری عمیق به کمک پزشک آمده و می‌توانند وجود بیماری را در فرد با سرعت بالاتری تشخیص دهند. این فناوری امکان یکپارچه‌سازی داشته و پزشک می‌تواند نتایج آزمایش فرد را در دوره‌های زمانی طولانی مدت بررسی کند و در نتیجه روند تغییرات نتایج، اطلاعات دقیق‌تری درباره وضعیت سلامت فرد در اختیار پزشک قرار می‌دهد.»

 

مدیرعامل شرکت شناسایی افق سلامت از ساخت نمونه نیمه‌صنعتی این دستگاه خبر داد که با حمایت مالی و گرنت مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا صورت گرفته است که در صورت تجاری‌سازی نهایی قابلیت استفاده در مطب‌ها، خانه‌های سالمندان، نواحی دورافتاده و با امکانات پزشکی کم و همچنین اورژانس بیمارستان‌ها را دارد.

 

 

به گفته یاراحمدی که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی میکروالکترومکانیک دانشگاه تهران است، به جز شرکت شناسایی افق سلامت، دو شرکت از رژیم اشغالگر قدس محصول مشابه این فناوری را توسعه داده‌اند.

 

شرکت شناسایی افق سلامت با بهره‌مندی از نیروی انسانی مجرب و جوان که فارغ‌التحصیلانی از دانشگاه‌های برتر داخل کشور هستند در حال تجاری‌سازی این فناوری است.

 

مدیرعامل شرکت شناسایی افق سلامت از توسعه دامنه عملکرد این آزمایشگاه روی تراشه خبر داد به طوری که در آینده نزدیک این فناوری قادر خواهد بود عواملی نظیر قند و کلسترول را نیز اندازه‌گیری کند.

نظر شما