چاپ سه بعدی ارزان و ساده «آزمایشگاه روی تراشه»

تاریخ : ۱۸ بهمن ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۶۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران روشی ساده و ارزان برای چاپ سه بعدی آزمایشگاه روی تراشه ارائه کردند که می‌تواند به توسعه و تجاری‌سازی این تراشه‌ها کمک کند.

محققان دانشگاه بریستول از چاپ سه بعدی برای تسریع در توسعه سیستم‌های تشخیصی آزمایشگاه روی تراشه مجهز به کانال‌های میکروسیالی کم هزینه استفاده کردند.

 

سامانه‌های میکروسیالی زیربنای فناوری‌های آزمایشگاه روی تراشه (LOC) برای تشخیص سریع هستند. این تیم تحقیقاتی در بریستول از چاپ سه بعدی کم هزینه برای تولید قالب‌های نرم لیتوگرافی برای ساخت این کانال‌های میکروسیال به عرض 100 میکرون استفاده کردند. با استفاده از این فناوری چاپ سه بعدی ارزان قیمت، یک قطعه فیزیکی 5000  تکیه‌ای از داربست‌های کانال‌دار را با کمتر از نیم دلار می‌توان چاپ کرد.

 

دکتر رابرت هیوز، رهبر این تحقیقاتی، می‌گوید: «قبلاً روش‌های تولید داربست / قالب نرم لیتوگرافیک بسیار وقت‌گیر و بسیار گران بود، در حالی که سایر گزینه‌های کم هزینه مستعد ایجاد خواص نامطلوب بودند. توسعه این فناوری می‌تواند فناوری‌های در مسیر تجاری‌سازی آزمایشگاه روی تراشه را با سرعت بیشتری در اختیار محققان و پزشکان متخصص قرار دهد.»

 

هری فلتون از محققان این پروژه می‌گوید: «این روش بسیار ساده، سریع و ارزان است و با استفاده از آن می‌توان دستگاه‌های تشخیص طبی را با استفاده از وسایل چاپی روزمره و با هزینه ای ناچیز در حدود 0.05 درصد هزینه مواد لازم برای یک دستگاه میکروسیالی رایج، تهیه کرد. این بدان معنی است که محققان و پزشکان می توانند از روش ما برای کمک به ساخت سریع ابزارهای تشخیصی پزشکی، سریع و ارزان، با حداقل تخصص اضافی یا منابع مورد نیاز  استفاده کنند.»

 

آندره دیاز گاکسیولا می‌گوید: «سادگی و هزینه حداقلی این روش باعث می شود به علاقه مندان و استفاده کنندگان آموزشی، در مورد میکروسیالات و کاربردهای آزمایشگاه روی تراشه آموزش داده شود.»

 

هیوز می‌افزاید: «ما امیدواریم که این روش ما، سامانه میکروسیالی و فناوری آزمایشگاه روی تراشه را قابل دسترس برای همگان کند و به پیشرفت و توسعه تشخیص طبی کمک کند و برای نسل آینده محققان و پزشکان در این زمینه الهام بخش باشد.»

 

گام بعدی این تیم شناسایی همکاران بالقوه در بخش تحقیقات و آموزش است تا بتوانند اثربخشی و اهمیت این فناوری را روی ساخت کیت‌های تشخیص طبی نشان دهند و همچنین از بخش آموزش در این حوزه پشتیبانی کنند.

منبع : https://www.eenewseurope.com/news/3d-printing-microfluidic-channels-lab-chip-prototypes

نظر شما