توسعه رابط‌های مغز و کامپیوتر و ایجاد مسائل اخلاقی و حریم خصوصی

تاریخ : ۲۹ بهمن ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۷۲۸

4 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

افکار ما خصوصی هستند، یا حداقل چنین بوده‌اند. پیشرفت‌های جدید در علوم اعصاب و هوش مصنوعی این حقیقت را تغییر می‌دهد و در عین حال سوالات جدیدی پیرامون اخلاق، حریم خصوصی و افق تعامل مغز و کامپیوتر را ایجاد می‌کند. این که بتوان از Wi-Fi برای تشخیص احساسات گروهی از مردم استفاده کرد، چه مزیت‌ها و مشکلاتی با خود به همراه دارد.

به تازگی نتایج پژوهشی توسط محققان دانشگاه کوئین‌مری در لندن منتشر شد که در آن کاربرد یک شبکه عصبی عمیق تشریح شده است که می‌تواند با تجزیه و تحلیل سیگنال‌های مغز، وضعیت احساسی فرد را تعیین کند. در این تحقیق، شرکت‌کنندگان در این مطالعه ویدئویی را مشاهده کردند در حالی که سیگنال های رادیویی به سمت آنها ارسال می شد و هنگام برگشت اندازه گیری می شدند. تجزیه و تحلیل حرکات بدن اطلاعات "پنهان" در مورد قلب و میزان تنفس فرد را نشان ‌می‌داد. از طریق این یافته‌ها، الگوریتم می‌تواند یکی از چهار نوع احساس اساسی را تعیین کند: عصبانیت، غم، شادی و لذت.

 

محققان این پروژه معتقداند این کار می‌تواند به مدیریت سلامت و رفاه کمک کند و برای انجام وظایفی مانند تشخیص حالات افسردگی استفاده شود.

 

احسن نورخان، دانشجوی دکترا و نویسنده اول این تحقیق می‌گوید: «ما اکنون به دنبال بررسی این موضوع هستیم که چگونه می توانیم از سیستم های کم هزینه موجود مانند روترهای Wi-Fi برای شناسایی احساسات تعداد زیادی از مردم استفاده کنیم برای مثال تشخیص احساسات افرادی که در یک اداره یا محیط کار جمع شده اند. این فناوری می‌تواند برای بخش منابع انسانی سازمان‌ها مفید باشد تا ارزیابی کنند چگونه سیاست‌های جدید آنها روی افراد تاثیر گذاشته است. در خارج از ادارات، پلیس می‌تواند با استفاده از این فناوری به دنبال تغییرات احساسات در جمعیت باشد که ممکن است منجر به خشونت شود.»

 

 

این تیم تحقیقاتی قصد دارد مقبولیت عمومی و نگرانی‌های اخلاقی پیرامون استفاده از این فناوری را بررسی کند. چنین نگرانی‌هایی تعجب آور نیست و ایده جرج اورول درباره "پلیس فکر" را در رمان  سال 1984 به ذهن متبادر می‌کند.

 

اگر مثال بالا برای خطرناک‌بودن فناوری پایش مغز کافی نیست، مثال دیگری را ملاحظه کنید. محققان دانشگاه کیوتو در ژاپن روشی را برای "دیدن" ذهن افراد با استفاده از اسکنر fMRI ایجاد کردند که تغییرات جریان خون در مغز را تشخیص می‌دهد. آنها با استفاده از یک شبکه عصبی، این تصاویر را با تصاویر نشان داده شده به افراد مرتبط کردند و نتایج را بر روی یک صفحه نمایش دادند.  این کار بازسازی آنچه آنها درباره آن فکر می‌کردند، بود. محققان پیش بینی می‌کنند که این فناوری تا دهه 2040 قابل استفاده باشد.

 

رابط های مغز و کامپیوتر(BCI) در چندین جبهه به طور مداوم در حال پیشرفت هستند. پیشرفت های صورت گرفته در BCI با آنچه نویسندگان داستان های علمی در آثار داستانی آرزو داشته اند، مطابقت دارد.

 

دانشمندان علوم شناختی گفته اند که ذهن نرم افزار مغز است. به طور فزاینده‌ای، نرم افزارهای فیزیکی توانایی ترکیب و تقویت ذهن انسان را دارند. شاید دستاوردهای پیش‌بینی شده برای ترکیب BCI  و هوش مصنوعی باورنکردنی به نظر برسند که دلیل آن، این است که موفقیت‌های BCI در آینده‌ای نه چندان دور می‌تواند واقعاً چشمگیر باشد. آیا این فناوری برای موارد استفاده مثبت نظیر بهبود بیماری‌ها یا کنترل ذهن استفاده خواهد شد؟ مانند اکثر فناوری‌ها، احتمالاً کاربردهای خوب و بد در کنار هم وجود خواهد داشت. در حال حاضر، افکار بیان نشده ما خصوصی هستند، اما ممکن است در آینده نزدیک این موضوع نقض شود.

 

منبع : https://venturebeat.com/2021/02/13/thought-detection-ai-has-infiltrated-our-last-bastion-of-privacy/

نظر شما