استفاده از "نانو اوریگامی" برای تولید کوچکترین تراشه جهان

تاریخ : ۳۰ بهمن ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۳۳

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی

محققان با استفاده از فناوری موسوم به استرین‌ترونیک که نوعی نانواوریگامی است، در صدد تولید کوچک‌ترین تراشه جهان هستند.

فیزیکدانان دانشگاه ساسکس نشان دادند با استفاده از گرافن و دیگر مواد دوبعدی می‌توان کوچکترین ریز تراشه‌های جهان را تولید کرد. برای این کار از نوعی "نانو اوریگامی" استفاده می‌شود.

 

این اولین باری است که محققان با نانواوریگامی اقدام به ساخت تراشه‌های بسیار کوچک کردند. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است.

 

محققان دانشگاه ساسکس با ایجاد برآمدگی در ساختار گرافن، رفتاری مانند ترانزیستور را در گرافن به وجود آوردند. در واقع زمانی که نوار گرافن چین می‌خورد، می‌تواند مانند یک ریز تراشه رفتار کند، ابعاد این برامدگی حدود 100 مرتبه کوچکتر از میکروتراشه‌های معمولی است.

 

پروفسور آلن دالتون در دانشکده علوم ریاضی و فیزیکی دانشگاه ساسکس می‌گوید: «ما به صورت مکانیکی در لایه ای از گرافن برآمدگی‌هایی ایجاد می کنیم که شبیه به نانو اریگامی است. استفاده از این نانومواد، می‌تواند تراشه‌های کامپیوتری ما را کوچک‌تر و سریع‌تر کند. کوچک‌ترسازی تراشه‌ها اهمیت زیادی دارد، زیرا تولیدکنندگان تراشه در مسیر تولید تراشه، در کوچک‌ترین حدی هستند که می توان با فناوری نیمه هادی رایج کوچک‌سازی را انجام داد. بنابراین لازم است روش‌های جدیدی برای کوچک‌سازی تراشه‌ها ارائه کرد.

 

دکتر مانوج تریپاتی، محقق دانشگاه ساسکس و نویسنده اصلی مقاله، می‌گوید: « به این نوع فناوری، استرینترونیک گفته می‌شود که فضای برای تراشه‌های بیشتری داخل هر دستگاه فراهم می‌کند. برای این کار تنها لازم است که گرافن را تا بزنیم.»

 

"ما به جای افزودن مواد خارجی، نشان داده ایم که می توانیم ساختارهایی از مواد دوبعدی نظیر گرافن را به سادگی با تا زدن و ایجاد برآمدگی در ساختار آنها به کار بگیریم. با ساخت این نوع مواد می‌توان قطعات الکترونیکی هوشمند مانند ترانزیستور یا دروازه منطقی ایجاد کنیم.»

 

این دستاورد یک فناوری سبزتر و پایدارتر است. از آنجا که نیازی به افزودن مواد اضافی نیست و از آنجا که این فرآیند به جای استفاده از دمای بالا، در دمای اتاق کار می‌کند ، انرژی کمتری را برای تولید نیاز دارد.

منبع : https://www.miragenews.com/graphene-nano-origami-creates-tiniest-514446/

نظر شما