استفاده از میکروموتور DNA و ویروس مهندسی شده برای تشخیص کرونا

تاریخ : ۰۳ اسفند ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۶۷۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با ترکیب نوعی میکروموتور از جنس DNA با ویروس‌های مهندسی شده، در حال توسعه فناوری هستند که بتوان با آن ویروس کرونا را تشخیص داد.

دانشگاه اموری موفق به دریافت کمک هزینه 883 هزار دلاری از سوی موسسه ملی بهداشت آمریکا شده است.  قرار است این بودجه برای ساخت یک حسگری با قابلیت شناسایی ویروس کرونا در فضاهای محصور، در طول دو سال اختصاص یابد. این کمک هزینه بخشی از طرح RADx Radical موسسه ملی بهداشت آمریکا است، که هدف آن حمایت از رویکردهای جدید و غیررایج برای دستگاه‌های تشخیص سریع کرونا است.

 

خالد سالایتا، محقق اصلی این پروژه از دانشگاه اموری می‌گوید: «هدف ما ایجاد یک حسگر الکترونیکی کاملاً خودکار است که به طور مستمر حضور ویروس کرونا را در زمان واقعی در محیط اندازه گیری کند. این حسگر می‌تواند در مدارس، فرودگاه‌ها یا هر فضای محصور و پرتردد استفاده شود.»

 

وی اضافه می کند که این حسگر جدید به طور بالقوه قابلیت برنامه‌ریزی مجدد برای شناسایی سایر ویروس‌ها را دارد. سالایتا می گوید: "حتی پس از کنترل همه گیر کرونا، تقاضا برای شناسایی ویروسی همچنان پابرجا خواهد بود.»

 

سالایتا، یکی از محققان پیشرو در حوزه بیوفیزیک و فناوری نانواست. گریگوری ملیکیان، استاد دانشکده پزشکی اموری، در بخش بیماری‌های عفونی کودکان، از جمله محققان این است.

 

در این پروژه قرار است فناوری میکروموتور DNA که در سال 2015 توسط آزمایشگاه سالایتا توسعه یافته، برای حسگری کرونا مورد استفاده قرار گیرد. آزمایشگاه گریگوری ملیکیان ذرات ویروسی بی خطر و مهندسی شده تولید می کند که از ویروس واقعی و جهش های بالقوه آن تقلید می‌کند. چنین ویروس‌های مهندسی شده به محققان اجازه دهد این فناوری را آزمایش و تأیید کند.

 

کوین یل، فارغ التحصیل از اموری، در حالی که دانشجوی دکترای آزمایشگاه سالایتا بود، این میکروموتور را توسعه داد. این اولین موتور DNA چرخان بوده و قادر به حسگری است و باعث می شود تا محققان آن را "Rolosensor" لقب دهند. این موتور زیستی مدال برنز را در مسابقات مخترعان دانشجویی 2016 به دست آورد، که مهمترین برنامه تشویق اختراع و خلاقیت در دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

 

Rolosensor ، که در حد و اندازه یک گلبول قرمز خون انسان، از صدها رشته DNA مصنوعی یا "پاها" تشکیل شده است که به یک کره متصل شده اند. پایه های DNA بر روی یک اسلاید شیشه‌ای پوشانده شده با واکنش دهنده‌های RNA قرار می گیرد. پاهای DNA به سمت RNA کشیده می شوند، اما به محض آنکه روی آن قدم بگذارند، آن را از طریق فعالیت آنزیمی به نام RNase H از بین می برند. با این کار کره را به سمت پایین هدایت می‌کنند.

 

سالایتا می گوید: «هنگامی که ما برای اولین بار این موتور زیستی را تولید کردیم، این کار از سر کنجکاوی محض بود. ما به دنبال این بودیم که انرژی شیمیایی را به کار مکانیکی تبدیل کنیم و با این کار، اجازه دهیم که چیزی حرکت کند.»

سالایتا با شیوع ویروس کرونا با همکاری میلیکیان اقدام به توسعه این فناوری برای شناسایی ویروس کرونا کرد.

منبع : https://news.emory.edu/stories/2021/02/esc_nih_grant_sars_cov_2/campus.html

نظر شما