حسگری که خستگی را از روی عرق تشخیص می‌دهد

تاریخ : ۲۰ اسفند ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۰۱۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران در حال توسعه فناوری ساخت حسگری هستند که با شناسایی برخی نشانگرهای زیستی موجود در عرق می‌تواند خستگی را تشخیص دهد.

آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی آمریکا (AFRL) پروژه‌ای مشترک با همکاری دانشگاه کیس‌وسترن برای سرعت بخشیدن به توسعه نانوزیست‌حسگر‌ها آغاز کرده است. این پروژه بخشی از "کنسرسیوم مواد نانو-بیو (NBMC)" است که توسط آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی آمریکا راه‌اندازی شده است.

 

این برنامه همکاری مشترک که بودجه‌ای 2 میلیون دلاری دارد، متمرکز بر شناسایی نشانگرهای زیستی استرس و خستگی است.

 

مطالعه وجود نشانگر زیستی استرس در بدن یکی از راه های تحقیق درباره اثرات استرس است. برای چنین کاری، یک حسگر شناسایی نشانگرهای زیستی مورد نیاز است. محققان در این پروژه به دنبال طراحی چنین حسگری هستند.

 

سرپرست پروژه، دکتر لارنس درامی می‌گوید: «این پروژه کار مشترک داخلی بین بخش مواد و ساخت و بخش 711‌ام عملکرد انسانی آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی آمریکا است که بر تشخیص مولکولی و رصد زمان واقعی تمرکز دارد.»

 

لارنس درامی می‌افزاید: «مطالعات دارویی و واکسن‌ها به دنبال عناصر تشخیص مولکولی، مانند آنتی بادی‌ها برای یک هدف خاص هستند. ما می خواهیم از انواع مشابهی از این عناصر تشخیصی برای شناسایی مولکولی در حسگرها استفاده کنیم که می‌توانند هورمون‌ها و انتقال دهنده‌های عصبی را برای کنترل استرس و خستگی ایرمن در زمان واقعی شناسایی کنند. در عین حال قصد داریم که نشان دهیم که این حسگرها در شرایط دنیای واقعی نیز کار می‌کنند.»

 

این محقق آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی آمریکا خاطرنشان کرد که در طراحی این ابزار، نوع جدیدی از حسگر زیستی مجهز به ترانزیستور اثر میدان گرافن (FET)، به کار رفته است.

 

ترانزیستور اثر میدان گرافن از یک عنصر تشخیص مولکولی استفاده می کند که مولکول «هدف» به آن متصل می شود. از آنجا که نشانگرهای زیستی هدف در عرق و بزاق وجود دارد، روند تشخیص آنها کاملاً غیرتهاجمی است.

 

این حسگر به گونه ای طراحی شده است که برای یک مطالعه طولانی مدت در یک دستگاه پوشیدنی مانند «ردیاب تناسب اندام» گنجانده می شود.

منبع : https://www.airforce-technology.com/news/afrl-and-cwru-launch-joint-project-to-speed-up-biosensor-development/

نظر شما