اسفناج به رشد سلول‌های گوشت آزمایشگاهی کمک می‌کند

تاریخ : ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۱۹۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران نشان دادند که برگ اسفناج بستر مناسبی برای رشد سلول‌های گوشت گاو است. پیش از این محققان از پلاستیک برای رشد سلول استفاده می‌کردند اما پلاستیک خوردنی نیست و باید چیزی قابل خوردن جایگزین آن شود.

بررسی‌های اخیر تیمی از محققان به سرپرستی یک مهندس کالج بوستون نشان می‌دهد که اسفناج، یک داربست مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست، می‌تواند به عنوان زیرلایه برای رشد سلول‌های گوشت باشد. این پیشرفتی است که ممکن است توسعه گوشت کشت شده را تسریع کند.

 

گلن گودت، استاد مهندسی کالج بوستون، می‌گوید: « شبکه گردش خون برگ اسفناج، با موفقیت به عنوان یک بستر برای رشد سلول‌های گوشت مورد استفاده قرار گرفته است. این بستر به محققان اجازه داده تا سلول‌های گاو روی آن رشد دهند. این نتایج ممکن است به افزایش تولید محصولات کشاورزی سلولی برای تأمین تقاضای فزاینده و کاهش هزینه های زیست محیطی کمک کند.

 

گاودت، می‌گوید: «کشاورزی سلولی این امکان را دارد که گوشتی تولید کند که مشابه ساختار گوشت رشد یافته در دامداری‌ها باشد و در عین حال نیاز به زمین و آب را به حداقل برساند ما نشان دادیم که برگ های اسفناج می توانند به عنوان داربست خوراکی برای رشد سلول های گاو به عنوان گوشت خوراکی استفاده شود.»

 

پیشرفت های قبلی گودت در این زمینه بسیار جالب توجه بوده است. در سال 2017، گاودت و یک تیم تحقیقاتی از چند دانشگاه نشان دادند که می توان بافت قلب انسان را روی داربست برگ اسفناج کشت داد، این انتخاب به این دلیل بود که برگ اسفناج، سیستم گردش خون طبیعی را ایجاد می‌کند که تکثیر آن با ابزارها و روش‌های علمی تقریباً غیرممکن است.

 

گودت می‌گوید: «در کارهای قبلی ما نشان دادیم که می توان از برگ اسفناج برای ایجاد سلول‌های عضله قلب استفاده کرد. به جای استفاده از اسفناج برای رشد سلول‌های انسان، این آخرین پروژه نشان می دهد که ما می توانیم از اسفناج برای پرورش گوشت استفاده کنیم.»

 

این تیم سلول‌های گیاهی را از برگ اسفناج خارج کرده و از چهارچوب عروقی باقیمانده برای رشد سلول‌های گوشتی پیش ساز گاو استفاده کردند. سلول ها تا 14 روز زنده مانده و به توده عضلانی متمایز می شوند.

 

گاودت می‌افزاید: «ما به روش‌های سازگار با محیط زیست و اخلاقی برای پرورش گوشت نیاز داریم تا بتوانیم غذای جمعیت در حال رشد جهان را تأمین کنیم. ما تصمیم گرفتیم ببینیم آیا می توانیم از یک داربست خوراکی برای تحقق این امر استفاده کنیم. سلول‌های عضلانی به یک بستر مناسب نیاز دارند، به این معنی که برای رشد باید از چیزی بگیرند. در آزمایشگاه، ما می توانیم از صفحات پلاستیک کشت بافت استفاده کنیم ، اما پلاستیک قابل خوردن نیست.»

 

گوادت گفت: «ما باید با رشد سلول های بیشتری روی برگ ها این مقیاس را ایجاد کنیم تا یک استیک ضخیم تر ایجاد شود. علاوه بر این ما در حال بررسی سایر سبزیجات و سایر سلول‌های حیوانی و ماهی هستیم.»

 

منبع : https://www.sciencedaily.com/releases/2021/03/210331085900.htm

نظر شما