آیا الکترونیک مبتنی بر نانوسلولز می‌تواند پایه‌گذار نسل ۶G باشد؟

تاریخ : ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۱۱۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران فنلاندی به دنبال استفاده از نانوسلولز به عنوان ماده اولیه برای ساخت قطعات الکترونیکی جدید هستند.

آیا چوب می‌تواند به عنوان ماده اولیه در ساخت قطعات الکترونیکی استفاده شود؟ نانوسلولز یکی از گزینه‌های مهم در این مسیر است که با همگرایی مهندسی مواد و الکترونیک شاید بتوان چوب را به عنوان یکی از گزینه‌ها برای تولید قطعات الکترونیک به کار برد.

 

صنعت الکترونیک در جهان در حال رشد است از این رو اهمیت زیادی دارد که بدانیم چگونه می توانیم الکترونیک را در مقایسه با روش تولید فعلی، معقول و پایدارتر کنیم.

 

لوازم الکترونیکی مبتنی بر چوب یکی از حوزه‌های جالب توجه است، به ویژه در کشوری مانند فنلاند که صنعت چوب اهمیت زیادی دارد، توسعه الکترونیک چوبی می‌تواند مزیت زیادی داشته باشد. پیش بینی اینکه چه نوع کاربردهای الکترونیکی مبتنی بر چوب می تواند مورد استفاده قرار گیرد هنوز زود است، اما لنزهای رادیویی که سیگنال های فرستنده رادیویی را هدایت می کنند قبلاً از نانو سلولز ساخته شده اند.

 

پایداری، قابلیت بازیافت، در دسترس بودن، سازگاری با محیط زیست و همچنین قیمت  مناسب، حمل و نقل و فرآوری عوامل موثر برانتخاب مواد اولیه است.

 

سامی میلیماکی از واحد تحقیقات میکروالکترونیک، دانشگاه اولو در فنلاند می‌گوید: «ما در حال حاضر یک دستگاه رادیویی 6G برای نشان دادن امکان انتقال داده ساخته‌ایم. در 6G فرکانس سیگنال 300 گیگا هرتز است و طول موج به گونه ای است که اندازه آنتن بیش از یک میلی متر نیست.»

 

یکی از اهداف 6G افزایش سرعت دستگاه های رادیویی است. امید می‌رود که در آینده انتقال حجم زیادی از داده ها که تقریباً بدون تأخیر و البته بسیار قابل اعتماد منتقل شوند. این امر با افزایش فرکانس امکان پذیر خواهد شد.

 

لنزهای رادیویی خارج از نانو سلولز

 

اگر سهم الکترونیک را از کل مصرف پلاستیک در جهان محاسبه کنیم، بسیار ناچیز است. بنابراین، لوازم الکترونیکی مبتنی بر چوب نیز قطعا یک انقلاب در میزان استفاده از چوب در صنعت الکترونیک ایجاد نخواهد کرد، اما قطعاً یکی از احتمالات آینده است. سازگاری با محیط زیست یک دلیل مهم برای این مسیر جدید است، شاید حتی مهمترین آن باشد. نانوسلولز یک ماده طبیعی و جالب است. علاوه بر این، وقتی مواد در آب محلول باشند، بازیافت آنها راحت تر است. بنابراین چوب یک جایگزین جالب برای مواد اولیه فعلی در صنعت الکترونیک است.

 

نانوسلولز مزایای بسیاری دارد، این ماده از نظر مکانیکی، ماده‌ای سبک و دارای ساختاری با اتلاف کم الکتریسیته است و به راحتی در دسترس است. سبک بودن و افت کم از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

ماهیت چند رشته ای دانشگاه اولو موجب شده تا توسعه دهندگان الکترونیک جدید به دنبال استفاده از توانمندی این دانشگاه برای استفاده از نانوسلولز در  ساخت ادوات الکترونیکی جدید باشند.

 

منبع : https://techxplore.com/news/2021-04-wood-based-electronics-sustainable-6g.html

نظر شما