چاپ سه بعدی اندام‌های بدن در ابعاد واقعی امکان پذیر می‌شود؟

تاریخ : ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۲۹۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران روشی به نام چاپ استریولیتوگرافی سریع هیدروژل (FLOAT) توسعه داده‌اند که می‌تواند برای چاپ اندام‌های بدن در ابعاد واقعی استفاده شود.

غایت آرزوی دانشمندان این است که از چاپ سه بعدی برای تولید اندام‌ها و بافت‌های انسانی استفاده کنند و بتوانند آنها را با ابعاد و اندازه کامل تولید کرده و در نهایت امکان به کارگیری آنها در موارد جراحی پیوند عضو فراهم شود.

 

محققان دانشگاه بوفالو برای دستیابی به این هدف و  انجام سریع آن گام مهمی برداشته اند. گروهی از محققان در این دانشگاه، فناوری چاپ سه بعدی را توسعه داده اند که چاپ سریع اندام هایی به اندازه واقعی را در کمتر از 20 دقیقه انجام می‌دهد.

 

این تیم  به سرپرستی رووگانگ ژائو، دانشیار مهندسی پزشکی و چی ژو، دانشیار مهندسی صنایع و سیستم ها موفق به ارائه یک روش چاپ سه بعدی مبتنی بر استریولیتوگرافی شدند که از هیدروژل ها برای تولید سریع اندام استفاده می‌کند. هیدروژل ها موادی هستند که عمدتا از آب تشکیل شده  و برای تولید لنزهای تماسی  استفاده می‌شوند.

 

ژو می‌گوید: «روش ما امکان چاپ سریع مدل‌های هیدروژل در ابعاد سانتی متری را فراهم می کند که به طور قابل توجهی تغییر شکل موضعی و آسیب های سلولی ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تنش های محیطی را که معمولاً در روش های چاپ سه بعدی معمولی مشاهده می کنید، کاهش می دهد.»

 

این روش چاپ استریولیتوگرافی سریع هیدروژل (FLOAT) نامیده می شود که امکان ایجاد یک مدل هیدروژل جامد به اندازه یک سانتی متر را در عرض چند دقیقه فراهم می کند. محققان می‌گویند که ایده اصلی این است که در صورت لزوم می توان از این فناوری برای تولید نمونه های بافت و اندام‌های بدن استفاده کرد، که راه حلی است برای کمبود اندام برای کسانی که نیاز به پیوند دارند.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Advanced Healthcare Materials به چاپ رسیده است. محققان این روش را با کنترل دقیق شرایط فتوپلیمریزاسیون فرآیند توسعه دادند.

 

ژائو معتقد است که با کنترل فرآیند چاپ با روشFLOAT می تواند قطعات زیستی را بدون تنش و تغییرشکل معمول تولید کرد.

 

وی می‌گوید: «فناوری که ما توسعه داده ایم 10-50 برابر سریع‌تر از استانداردهای موجود در صنعت است و قادر به تولید اندام با اندازه‌های واقعی است.»

 

 

منبع : https://www.designnews.com/3dp/researchers-devise-rapid-3d-printing-method-human-organs

نظر شما