شرکت برین‌گیت، رابط مغز و کامپیوتر خود را روی انسان آزمایش کرد

تاریخ : ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۶۳۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت برین‌گیتس (BrainGate) اقدام به آزمایش رابط مغز و کامپیوتر خود روی دو بیمار معلول کرد. این رابط، به صورت بی‌سیم بوده و عملکرد آن مشابه ادواتی است که با سیم مغز را به کامپیوتر متصل می‌کنند.

رابط بی سیم مغز و کامپیوتر (BCI) شرکت برین‌گیتس که در انسان کاشته شده است در حال آزمایش روی دو بیمار است. دانشگاه براون توافق‌نامه اعطاء لیسانس با شرکت بلکراک میکروسیستمز ( Blackrock Microsystems) به امضاء رسانده است تا این دستگاه را در دسترس محققان علوم اعصاب در سراسر جهان قرار دهد. آزمایش‌های انجام شده در مرکز پزشکی امور سربازان کهنه‌کار انجام می شود. تیم تحقیقاتی شرکت برین‌گیتس (BrainGate)  از این دستگاه در آزمایشات بالینی استفاده می کند.

 

برای سال‌ها، در آزمایش‌های بالینی از BCI استفاده می کردند که به کابل‌هایی برای اتصال دستگاه BCI در مغز به کامپیوترنیاز داشت. در جدیدترین دور مطالعات، پژوهشگران موفق شدند سیگنال‌های مغزی را بدون اتصال فیزیکی به سیستم، رمزگشایی انتقال دهد.

 

این مطالعه نشان می‌دهد که سیستم بی‌سیم سیگنال‌ها را با همان دقت سیستم‌های سیمی منتقل می‌کند. و شرکت‌کنندگان با دقت و سرعت بالا قادر به کار با کامپیوتر هستند.

 

این رابط مغز و کامپیوتر که در این پژوهش مورد استفاده قرار گرفته، اولین بار در دانشگاه براون ساخته شده است. فرستنده ها تقریباً 2 اینچ هستند. و وزن آنها کمی بیش از 1.5 اونس است. یک دستگاه در بالای سر کاربر قرار دارد و به یک آرایه الکترود در قشر حرکتی مغز متصل می شود. این رابط مغز و کامپیوتر از همان درگاهی استفاده می کند که قبلاً توسط سیستم های سیمی استفاده می شده است.

 

آخرین مطالعه شرکت برین‌گیتس امکانات جدیدی را برای شرکت کنندگان در آزمایش نشان می‌دهد. شرکت‌کنندگان، یک مرد 35 ساله و یک مرد 63 ساله از این سیستم در خانه‌های خود استفاده می کردند.

 

شرکت نرولینک مستقر در تگزاس، متعلق به ایلان ماسک، اخیراً یک BCI را روی میمون مورد استفاده قرار داده است. این رابط در انسان مورد آزمایش قرار نگرفته، اما میمون با استفاده از این رابط، بدون نیاز به دست و با کنترل از راه دور توانست پنگ بازی کند. این فناوری افراد مبتلا به فلج را قادر می سازد تا با صفحه‌های کامپیوتر ارتباط برقرار کنند. همچنین به آنها کمک می کند تا پروتزهای رباتیک را با ذهن خود کنترل کنند. این فناوری در حال توسعه بوده تا به افراد معلول اجازه می دهد تا دوباره راه بروند.

 

 

منبع : https://usaherald.com/braingate-testing-human-wireless-brain-computer-interface-system/

نظر شما