چاپ سه بعدی محیط های کشت سلولی امکان پذیر می شود

تاریخ : ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۲۵۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

همکاری دو شرکت در حوزه زیست چاپ سه بعدی موجب شده تا امکان کشت سلول در محیط سه بعدی فراهم شود. این ساختارهای سه بعدی سلولی برای تست دارو اهمیت زیادی دارد.

ترکیب چاپگر سه بعدی فتوپلیمریزاسیون 2 فوتونی (2PP) با یک زیست‌جوهر مبتنی بر هیدروژل نوآورانه امکان چاپ مستقیم ساختارهای سه بعدی حاوی سلول‌های زنده را در هر دو مقیاس مزو و میکرو فراهم می کند.

دستگاه NanoOne Bio که توسط شرکت آپنانو ( UpNano GmbH) مستقر در وین ، اتریش، توسعه یافته است، چاپگری است که بر اساس طیف موفقیت آمیز چاپگرهای 3 بعدی 2 فوتونی مجهز به لیزر ساخته شده است و قادر به تولید ساختارهایی بسیار پیچیده است.

این هیدروژل جدید توسط شرکت اکسپکت اینکس (Xpect INX) مستقر در گنت، بلژیک، ساخته شده است که یک مرکز اسپین‌آف شده برای تولید تخصصی در زمینه توسعه مواد زیست سازگار برای صنعت زیست‌چاپ سه بعدی، است. این تنها رزین موجود در بازار است که اجازه می دهد سلول‌های زنده را مستقیماً از یک صفحه کشت درون ساختارهای چاپی سه بعدی بسیار دقیق برای کاربردهای زیستی جاسازی کند.

برای چندین دهه، محیط کشت سلولی دو بعدی، به عنوان یک روش استاندارد در تحقیقات بالینی دارویی و به طور کلی در تحقیقات زیست پزشکی بوده است. با این حال، شواهد در حال رشد نشان می دهد که این مدل‌ها تعامل سلولی را در سطح 3D در سیستم‌های زیستی به خوبی نشان نمی‌دهد. بنابراین، تولید دارو بر اساس سیستم های دو بعدی اغلب نادرست است و در نتیجه میلیاردها دلار هزینه تحقیق و توسعه بی حاصل می شود.

تاکنون، ساخت سازه‌های سه بعدی پیچیده و بسیار دقیق با سلول‌های زنده به دلیل کمبود مواد مناسب و سیستم های چاپی با مشکل روبرو شده است. به لطف توسعه زیست‌جوهرهای مبتنی بر هیدروژل این تلاش اکنون به واقعیت تبدیل شده است.

پیتر گروبر، بنیانگذار شرکت آپنانو، می‌گوید: «توانمندی‌های آپنانو در توسعه دستگاه های چاپ سه بعدی و تخصص شرکت اکسپکت در زمینه طراحی مواد نوآورانه برای چاپ سه بعدی به خوبی با هم ترکیب شده اند.ما X Hydrobio INX © U200 ، هیدروژل بسیار زیست سازگار را توسعه داده ایم و در عین حال دستگاه چاپ سه بعدی 2 فوتونی را ارائه می دهیم که بیشترین طیف ابعاد چاپی موجود در بازار را فراهم می کند.»

X Hydrobio INX U200 یک هیدروژل محلول در آب است که امکان انتقال محیط‌های کشت سلول از صفحات کشت 2 بعدی به ساختارهای پیچیده 3 بعدی را فراهم می‌کند.

منبع : https://www.3dprintingmedia.network/upnano-shows-2pp-nano-3d-bioprinting-capabilities-with-living-cells/

نظر شما