ارائه توالی‌یابی که ده هزار برابر دقیق‌تر از ابزارهای توالی‌یاب فعلی است

تاریخ : ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۵۴۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت توئین‌استرند بیوساینسز در حال توسعه فناوری توالی‌یابی است که به دلیل بهره‌مندی از توالی‌یابی دوبلکس، دقت بسیار بالاتری نسبت به فناوری‌های رایج دارد.

در حالی که بسیاری از شرکت‌ها در جهان هنوز با فناوری توالی‌یابی رایج درگیر هستند، برخی از توسعه دهندگان حوزه زیست‌فناوری در حال پیگیری ابزارهای نسل بعدی هستند.

 

یکی از این توسعه دهندگان شرکت توئین‌استرند بیوساینسز (TwinStrand Biosciences) است. این استارت آپ مستقر در سیاتل اخیراً 50 میلیون دلار بودجه در اختیار گرفته است تا بتواند فناوری توالی‌یابی خود را توسعه دهد، فناوری که به گفته این شرکت 10 هزار برابر دقیق‌تر از فرآیندهای NGS است.

 

این سری سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران جدید و قبلی این شرکت از جمله Soleus Capital ، Janus Henderson Investors ، Madrona Venture Group ، Ridgeback Capital و Alexandria Venture Investments پشتیبانی شده است.

 

این بودجه جدید برای افزایش استفاده از فناوری توالی دوبلکس استفاده خواهد شد. تعیین توالی دوبلکس، که با توالی‌سنج‌های استاندارد NGS Illumina سازگار است، اساساً با توالی‌یابی جداگانه هر دو رشته از یک مولکول DNA انتخاب شده، فناوری موجود را تقویت می کند و سپس نتایج را برای از بین بردن هرگونه نادرستی مقایسه می‌کند.

 

از آنجا که توالی دوبلکس جهش‌های نادر و فرکانس پایین DNA را با دقت بالا شناسایی می کند، می توان از آن برای تشخیص سرطان هم قبل از ظهور علائم و هم بعد از اتمام درمان و برای شناسایی تأثیرات ایمنی درمانی جدید سلولی استفاده کرد.

 

نرم افزار توئین‌استرند همچنین می‌تواند وجود مواد سرطان‌زا در ژنوم را قبل از توسعه سرطان تشخیص دهد و کاربرد‌های بالقوه CRISPR و سایر فناوری‌های ویرایش و درمان ژن را برجسته می کند.

 

جسی سالک، مدیر عامل توئین‌استرند و بنیانگذار و مدیر ارشد علمی و اتفاقاً نوه خالق واکسن فلج اطفال، جوناس سالک می‌گوید: «این بودجه نقطه عطفی در رشد ما به عنوان یک شرکت و شاهدی واقعی برای استقامت تیم ما در یک سال چالش برانگیز است.»

 

شرکت توئین‌استرند اعلام کرده که کیت Duquel Sequency خود را به زودی به صورت تجاری عرضه می کند. این فناوری در حال حاضر در اختیار تیم های تحقیقاتی است.

و در ماه نوامبر، این شرکت تازه وارد با بنیاد پزشکی همکاری کرد تا از فناوری توالی یابی توئین‌استرند در آزمایشات بیوپسی مایع شرکت روچ (Roche) برای پروفایل ژنومی مولکول‌های سرطانی استفاده کند.

منبع : https://www.fiercebiotech.com/medtech/twinstrand-biosciences-raises-50m-to-increase-adoption-dna-sequencing-tech-for-cancer

نظر شما