تولید پارچه از جنس جلبک با زیست‌چاپگر سه بعدی

تاریخ : ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۸۰۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از زیست‌چاپگر، موفق به تولید پارچه‌هایی از جنس الیاف زنده جلبک شدند. تولید این پارچه‌ها می‌تواند به ارائه منسوجات مستحکم و مقاوم کمک کند.

محققان برای نخستین بار با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی و زیست‌چاپ، «پارچه‌‌»هایی ساخته‌اند که از الیاف زنده جلبک در بافت آن استفاده شده است.

 

یک تیم بین‌المللی متشکل از محققان دانشگاه روچستر آمریکا و دانشگاه صنعتی دلفت هلند در این پروژه توانسته‌اند از ترکیب موجودات زنده و غیرزنده این بافت فتوسنتزی سخت و مقاوم را ایجاد کنند.

 

دانشمندان در سال‌های پیشین دریافته بودند که به کارگیری مواد طبیعی زنده متشکل از سلول‌های زیستی در درون چارچوب غیرزنده می‌تواند مقاوم‌ترین بافت را بسازد، با این حال این اولین بار است در یک پروژه آزمایشگاهی موفق به تولید یک ترکیب کاربردی از آن شده‌اند.

 

برای ایجاد این ماده، پژوهشگران از ترکیب جلبک‌ها و سلولز باکتریایی غیرزنده، که توسط باکتری‌ها تولید می‌شود و به لحاظ انعطاف‌پذیری و مقاومت خصوصیاتی منحصر به فرد دارد، شروع کردند. ترکیب اجزای زنده (ریز جلبک‌ها) و غیرزنده (سلولز باکتریایی) منجر به ایجاد ماده‌ای ویژه شد که همزمان دارای کیفیت فتوسنتز جلبک‌ها و استحکام سلولز باکتریایی است.

 

در حقیقت این سلولزهای ریز همچون کاغذ چاپگر عمل می‌کنند و جلبک‌های کوچک زنده همچون جوهر به وسیله چاپگر سه‌بعدی روی آن پاشیده می‌شوند.

 

به گفته محققان، این ماده علاوه بر توانایی ایفای نقش در درمان‌های پزشکی می‌تواند در صنعت مد نیز وارد شود. لباس‌های زیستی ساخته شده از جلبک‌ها تاثیرات محیط زیستی منفی صنعت نساجی کنونی را برطرف می‌کند چرا که پارچه‌هایی مقاوم هستند و در عین حال بسیار سازگار با محیط زیست و به راحتی می‌توانند به طبیعت بازگردانده شوند. این پارچه‌ها علاوه بر این‌که با فرآیند فتوسنتز اکسیژن تولید خواهند کرد، در عین حال نیازی به شستشو به اندازه لباس‌های معمولی ندارند و در نتیجه باعث کاهش مصرف آب می‌شوند

 

 

نظر شما