با چاپ سه بعدی، استیک تولید کنید

تاریخ : ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۹۴۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت فعال در حوزه کشاورزی سلولی، در حال ثبت پتنتی است که با استفاده از آن می‌توان از طریق چاپ زیستی سه بعدی، گوشت‌های ضخیم و با کیفیت تولید کرد. در این روش سلول‌ها به عنوان زیست‌جوهر استفاده می‌شوند.

شرکت میتک (MeaTech) درخواست ثبت اختراع در اداره ثبت اختراعات آمریکا برای روش زیست‌چاپ داده است، روشی که با استفاده از آن می‌توان محصولات مرغ و استیک را از سلول‌هابه دست آورد. این شرکت تمرکز خود را روی کشاورزی پاک گذاشته است تا یک فرآیند صنعتی برای پرورش گوشت کشت شده با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی را توسعه دهد.

 

 به گفته مسئولان میتک، این روش چاپ جدید می تواند امکان کنترل بهتر چاپ با کمک زیست‌جوهر در طی فرآیند چند لایه را فراهم کند. در نتیجه، این شرکت معتقد است که قادر خواهد بود با این روش جدید محصولات مشابه گوشت ضخیم و عالی را تولید کند در حالی که امکان افزایش سرعت چاپ و استفاده از جوهرهای متنوع با گرانروی بیشتر وجود دارد.

 

این اولین بار نیست که از چاپ زیستی برای ایجاد گوشت استفاده می شود.  هرچند که چاپ سه بعدی زیستی معمولا برای چاپ اندام های زیستی به کار می رود،  اما در سال های اخیر محبوبیت آن برای محصولات گوشتی نیز افزایش یافته است. این به آن دلیل است که مردم به طور فزاینده ای به دنبال راه‌های پایدارتر و با کمترین اثرات زیست‌محیطی برای تولید گوشت هستند.

 

در حال حاضر 8٪ از آب جهان برای پرورش دام برای گوشت و چرم استفاده می شود، حداقل 18٪ از گازهای گلخانه‌ای وارد شده به جو از صنعت دام و 33٪ از مزارع برای تولید خوراک دام استفاده می شود. با ایجاد گوشت از سلول‌ها ، نه تنها مردم می توانند به خوردن گوشت ادامه دهند، آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌شود.

 

به همین دلیل شرکت میتک فناوری‌های پیشرفته را برای تولید محصولات پروتئینی جایگزین توسعه می‌دهد. در نهایت این شرکت فقط به دنبال ایجاد پایداری بیشتر صنعت گوشت نیست، بلکه تولید برش‌های ضخیم تر و با کیفیت گوشتی مبتنی بر سلول نیز از اهداف این شرکت است. این حق ثبت اختراع برای فناوری‌های چاپ سه بعدی آنها است زیرا هدف آنها محافظت از فناوری، اختراعات و پیشرفت در فناوری‌های قبلی چاپ زیستی است.

 

فناوری مورد بحث روشی جدید برای چاپ زیستی است. این روش مشابه باچاپ معمولی است، اگرچه از سلول استفاده می شود و این شرکت خاطرنشان می کند که امکان کنترل قابل توجهی هنگام چاپ جوهر افشان درجا از هر اندازه قطره، حجم قطرات و قرار دادن دقیق قطرات روی لایه بستر را فراهم می کند. مزیت این امر آن است که می تواند مقدار مشخصی از انعطاف پذیری را در چاپ زیستی فراهم کند، از جمله با افزایش سرعت چاپ و اجازه استفاده از جوهرها با گرانروی متنوع، که به طور رایج در چاپ زیستی دشوار است. این ماده برای تولید برش های عالی گوشت بر پایه سلول استفاده می شود.

 

منبع : https://www.3dnatives.com/en/meatech-patent-bioprinting-create-premium-cuts-of-meat-070620215/

نظر شما