آزمایشگاهی روی کاغذ، برای تشخیص کرونا

تاریخ : ۲۸ تیر ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۴۴۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان آزمایشگاهی روی کاغذ ایجاد کردند که به سرعت می‌تواند ویروس کرونا را شناسایی کند. این تست تشخیصی از فناوری ویرایش ژن کریسپر استفاده می‌کند.

تیمی از دانشمندان دانشگاه کانتیکت یک فناوری آزمایشگاه روی کاغذ  برای تشخیص سریع و آسان کرونا (SARS-CoV-2) ایجاد کرده اند. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه  Lab on a Chip به چاپ رسیده است.

 

تقویت RNA ویروسی مبتنی بر واکنش زنجیره ای پلیمراز با رونویسی معکوس (RT-PCR) به عنوان روش استاندارد طلایی برای تشخیص ویروس کرونا در نظر گرفته می شود. با این حال، با وجود دقت بالا، RT-PCR به دلیل زمان طولانی، همیشه برای تشخیص در سطح جامعه مناسب نیست. در مقابل، تست آنتی ژن که سرعت بالایی دارد، تا حد زیادی از سطح دقت پایین تری برخوردار است. بنابراین، برای مدیریت بهتر بیماری همه گیری کرونا، توسعه فناوری‌های تشخیصی سریع و با دقت بالا که می‌تواند برای تشخیص عفونت کرونا مورد استفاده قرار گیرد، ضروری است.

 

در این پروژه دانشمندان یک ابزار آزمایشگاه روی کاغذ برای تشخیص ژن مالتی پلکس SARS-CoV-2 ایجاد کرد‌ه‌اند. این روش، که ترکیبی از رونویسی معکوس تقویت پلیمراز پلی مراز و تشخیص CRISPR – Cas12a است، می تواند به طور همزمان ژن های نوکلئوپروتئین و سنبله SARS-CoV-2 را در یک نمونه سواب تنفسی تشخیص دهد.

 

این آزمایشگاه روی کاغذ می‌تواند RNA ویروسی را در عرض یک ساعت تشخیص دهد. از آنجا که به طور همزمان دو ژن ویروسی به جای یک ژن واحد شناسایی می شود، انتظار می رود این دستگاه اطلاعاتی با دقت بالا ارائه دهد. علاوه بر این، به دلیل سادگی کار و سهولت استفاده از این فناوری، آزمایش با دستگاه می تواند توسط هر متخصص مراقبت‌های بهداشتی انجام شود و آن را برای تشخیص در مقیاس بزرگ عفونت SARS-CoV-2 در سطح جامعه مناسب می کند.

 

برای تعیین عملکرد این دستگاه، دانشمندان 21 نمونه سواب بینی را از بیماران جمع آوری کردند. آنها با استفاده از کیت های موجود در بازار، این نمونه‌ها را برای جداسازی و خلوص اسیدهای نوکلئیک پردازش کردند. پس از آن، آنها اسید نوکلئیک را به غشای کاغذی مبتنی بر سلولز که در این دستگاه برای تشخیص عفونت SARS-CoV-2 استفاده می‌شود، منتقل کردند. نتایج بدست آمده از دستگاه با نتایج حاصل از آزمایش RT-PCR معمولی قابل مقایسه است.

 

فناوری CRISPR به کار رفته در دستگاه یک فناوری ویرایش ژن بسیار حساس و خاص است که می تواند با هدف قرار دادن و برش بخش‌های خاص اسید نوکلئیک، مانند بخش‌های DNA یا RNA ، ژنوم موجود زنده را تغییر دهد.

 

در این تست،CRISPR ابتدا ژن های نوکلئوپروتئین و سنبله های SARS-CoV-2 را پیدا کرده و سپس آنها را برش می دهد. به دلیل برش، یک سیگنال فلورسنت روی کاغذ تولید می شود که نشان دهنده نتیجه آزمایش مثبت است.

 

دانشمندان این پروژه از طریق خدمات تجاری سازی فناوری دانشگاه کانتیکت برای ثبت اختراع موقت این اختراع اقدام کرده اند. آنها در حال حاضر به دنبال یک شریک صنعتی برای تجاری سازی دستگاه و گسترش کاربری آن هستند.

منبع : https://www.news-medical.net/news/20210618/Scientists-develop-low-cost-lab-on-paper-device-for-rapid-and-accurate-detection-of-SARS-CoV-2.aspx

نظر شما