باکتری‌ها از گذشته برای پیش بینی آینده درس می‌گیرند

تاریخ : ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۵۹۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یافته‌های محققان نشان می‌دهد که باکتری‌ها می‌توانند از اتفاقات گذشته درس گرفته و از آنها برای پیش‌بینی آینده استفاده کنند.

تحقیقات جدید محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس نشان می دهد که باکتری‌ها می توانند از گذشته برای پیش بینی آینده درس بگیرند.

 

میخائیل تیخونوف و همکارانش مقاله ای را در eLife با استفاده از شبیه‌سازی‌های کامپیوتری و یک مدل ساده نظری منتشر کردند که نشان می دهد چگونه باکتری‌ها می‌توانند با یادگیری مسائل آماری خود با محیط، سازگار شوند. با این کار تغییرات باکتری‌ها بسیار سریع‌تر از روش سعی و خطا انجام خواهد شد.

 

تیخونوف، استادیار فیزیک می گوید: «یادگیری تکاملی یک امر عادی است. به عنوان مثال، بسیاری از موجودات زنده یک ساعت شبانه روزی درون خود دارند تا چرخه شبانه روز را دنبال کنند. اما تکامل در نسل‌های زیادی رخ می دهد. ما نشان می‌دهیم که باکتری‌ها در اصل می‌توانند کاری را که ما انجام می دهیم انجام دهند. با تجربیات، ارتباطات را بیاموزید و رفتارهای آینده خود را بر اساس آن، حتی در طول زندگی خود، تطبیق دهید.»

 

وی گفت: «باکتری ها مغز ندارند، اما ما متوجه می شویم که این نوع پردازش اطلاعات را می‌توان با یک مدار که نه تنها ساده است، بلکه شبیه مدارهایی است که باکتری‌ها قبلاً شناخته شده اند ، به دست آورد.»

 

با این حال، سه عنصر فعال کننده باید وجود داشته باشد. محققان تشریح می‌کنند که این نوع یادگیری فقط زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که اگر باکتری ها تنظیم کننده‌های بیشتری نسبت به آنچه که به نظر می رسد لازم است، داشته باشند. همچنین این باکتری های خود تنظیم کننده باید خود فعال (self-activated) باشند ؛ از سوی دیگراین باکتری‌ها باید در شرایط "غیر خطی" دنیای واقعی بتوانند فعالیت کنند.

 

تیخونوف امیدوار است با مطالعه زیست شناسی با دیدگاه فیزیکدان، روش‌های بیشتری را برای درک بهتر این رفتارها ارائه دهد.

 

این مقاله اخیر فرضیه های جدیدی را ارائه می دهد که چرا برخی از باکتری ها از تنظیم کننده های به ظاهر زائد استفاده می کنند.

 

وی می‌گوید: «امید ما این است که یک آزمایشگر مقاله ما را بخواند و اجزای کلیدی را که در سیستم مورد مطالعه توصیف می کنیم، شناسایی کند.»

 

منبع : https://phys.org/news/2021-09-bacteria-future.html

نظر شما