ساخت واکسن ضدکرونا از ویروس گیاهی و باکتریوفاژ

تاریخ : ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۸۱۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از ویروس گیاهی و باکتریوفاژ، دو واکسن ضدکرونا ساختند که نیاز به سرمایش ندارد.

مهندسین نانو در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو  واکسن ضدکرونای جدیدی را توسعه داده اند که می‌توانند گرما را تحمل کنند. مواد اصلی این واکسن چیست؟ ویروس‌های گیاهی یا باکتریایی.

 

این واکسن‌های جدید در موش‌ها  باعث تولید آنتی بادی‌های خنثی کننده علیه SARS-CoV-2، شده است. اگر این واکسن ها در افراد بی خطر و موثر باشند، می‌تواند تغییر بزرگی در تلاش‌های توزیع جهانی واکسن، از جمله در مناطق روستایی یا جوامع فقیر ایجاد کند.

 

نیکول استاینمتز ، یک متخصص این حوزه و استاد مهندسی نانو و مدیر مرکز مهندسی نانو ایمنی می گوید: «چیزی که در مورد فناوری واکسن ما هیجان انگیز است این است که از نظر حرارتی پایدار است، بنابراین می‌تواند به راحتی به مکان‌هایی برسد که در آنها راه اندازی فریزرهای با درجه حرارت فوق العاده پایین یا حرکت کامیون‌ها با این فریزرها امکان پذیر نیست.»

 

محققان این پروژه دو نامزد واکسن ضدکرنا ایجاد کردند. یکی از آنها از یک ویروس گیاهی ساخته شده است که ویروس موزاییک چشم نخود نامیده می شود. دیگری از یک ویروس باکتریایی یا باکتریوفاژ به نام Q بتا ساخته شده است.

 

هر دو واکسن با استفاده از دستور العمل های مشابه ساخته شده اند. محققان از گیاهان نخود فرنگی و باکتری E. coli برای رشد میلیون‌ها نسخه ویروس گیاهی و باکتریوفاژ  در قالب نانوذرات توپی استفاده کردند. محققان این نانوذرات را برداشت کرده و سپس قطعه کوچکی از پروتئین سنبله SARS-CoV-2 را به سطح آن وصل کردند. محصولات نهایی شبیه یک ویروس عفونی است تا سیستم ایمنی بتواند آنها را تشخیص دهد، اما در حیوانات و انسان ها عفونتی ایجاد نمی‌کنند. قطعه کوچک پروتئین سنبله متصل به سطح چیزی است که بدن را تحریک می‌کند تا در برابر ویروس کرونا واکنش ایمنی ایجاد کند.

 

محققان به چندین مزیت استفاده از ویروس های گیاهی و باکتریوفاژها برای ساخت واکسن های خود اشاره می کنند. برای اولین بار، آنها می‌توانند آسان و ارزان در مقیاس بزرگ واکسن ضدکرونا تولید کنند. اشتاینمتز می گوید: «پرورش گیاهان نسبتاً آسان است و زیرساخت هایی نه چندان پیچیده نیاز دارد.  تخمیر با استفاده از باکتری در حال حاضر یک فرایند ثابت در صنعت داروسازی است. بنابراین هر دو روش ساده و ارزان است.

مزیت بزرگ دیگر این است که ویروس گیاهی و نانوذرات باکتریوفاژ در دمای بالا بسیار پایدار هستند. در نتیجه، واکسن‌ها را می توان بدون نیاز به سرمایش نگهداری و ذخیره کرد. همچنین می‌توان آنها را از طریق فرآیندهای ساخت که از گرما استفاده می‌کنند، تولید کرد.

نظر شما