میکروب‌ها برای ما جوهر تولید می‌کنند

تاریخ : ۱۳ آذر ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۳۲۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

تصور کنید که درون یک شیشه مقداری میکروب مهندسی شده وجود داشته باشد، میکروب‌هایی که به شکلی اصلاح شده‌اند که می‌توانند جوهر تولید کنند. بعد از مدتی درون شیشه مملو از جوهر خواهد شد!

یک تیم تحقیقاتی از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد و بیمارستان زنان و بریگهام، نوعی جوهر زنده ساخته‌اند که می‌تواند برای چاپ مواد زنده استفاده شود. این گروه نتایج یافته‌های خود را در قالب مقاله‌ای با عنوان Programmable microbial ink for 3D printing of living materials produced from genetically engineered protein nanofibers در نشریه Nature Communications به چاپ رساندند. در این مقاله محققان چگونگی ساخت این جوهر با کمک میکروب‌های مهندسی شده و کاربردهای احتمالی آن را مورد بررسی قرار دادند.

 

چندین سال است که مهندسان در تلاش هستند تا ابزاری برای ایجاد مواد زنده برای استفاده در کاربردهای مختلف مانند دستگاه‌های پزشکی ارائه دهند. اما تطبیق چنین موادی با ساختارهای سه بعدی دلخواه کار بسیار سختی است. در این تلاش جدید، محققان رویکرد جدیدی را برای مقابله با این مشکل در پیش گرفته‌اند. آنها با مهندسی باکتری اشریشیا کلی محصولی ارائه کردند که می‌تواند به عنوان پایه جوهر برای چاپگر سه بعدی استفاده شود.

 

آن‌ها ابتدا با استفاده از مهندسی زیستی باکتری را وادار به تولید نانوالیاف زیستی کردند. سپس محققان این نانوالیاف را با سایر عناصر ترکیب کردند تا نوعی جوهر زیستی تولید کنند که قابل استفاده در چاپگرهای سه‌بعدی موجود باشد. زمانی که محققان دریافتند که این روش قابل اجراست از سایر میکروب‌ها برای ساخت انواع دیگر فیبر زیستی استفاده کردند و آنها را به جوهر مورد نظر افزودند. در ادامه آنها از این جوهر برای چاپ اشیاء سه بعدی که دارای اجزای زنده بود، استفاده کردند. یکی از آنها ماده‌ای بود که در هنگام تحریک با ماده شیمیایی خاص، آزورین ترشح می‌کرد. آزورین یک داروی ضد سرطان است. یکی دیگر از این مواد، ترکیبی بود که بیسفنول A (نوعی سم) را بدون کمک سایر مواد شیمیایی یا وسایل می‌توانست از محیط جدا کند.

 

محققان بر این باورند که یافته آنها نشان می‌دهد که چنین جوهرهایی می‌تواند یک ترکیب خودساز باشد. مهندسی می‌تواند به این میکروب‌ها کمک کند تا آنها را وادار کند تا جوهر تولید کنند. در واقع این میکروب‌ها می‌توانند جوهر را درون یک شیشه تولید کنند. به نظر می‌رسد این روش می‌تواند برای چاپ مواد ساختمانی تجدیدپذیر استفاده شود که نه تنها رشد می‌کنند، بلکه می‌توانند خود ترمیم‌شونده نیز باشد.

منبع : https://phys.org/news/2021-11-3d-ink-cells.html

نظر شما