اسپانیا به دنبال استفاده از فناوری‌همگرا در صنعت دامپروری

تاریخ : ۱۱ آذر ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۳۷۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

صنعت دامپروری اسپانیا به دنبال استفاده از هوش مصنوعی، حسگرها و دیگر سامانه‌های دیجیتال برای کنترل فرآیند و افزایش بهره‌وری است.

بر اساس گزارش وزارت کشاورزی، شیلات و غذای اسپانیا، صنعت دامپروری سهم بیش از 20.2 میلیارد یورویی در تولید در اقتصاد اسپانیا در سال 2020داشته است. تحقیقات در دانشگاه اوبرتا د کاتالونیا (UOC) تایید کرده است که این رقم می‌تواند به میزان قابل توجهی بهبود یابد. استفاده از فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی و کنترل بهتر تمامی رویه‌های مورد نیاز در تولید از جمله عواملی است که امکان افزایش بهره‌وری را در صنعت دامپروری اسپانیا را ایجاد خواهد کرد.

 

 

یکی از محققان دانشگاه اوبرتا د کاتالونیا به این نتیجه رسیده است که ترکیب هوش مصنوعی و ترکیب آن با دستگاه‌هایی مانند حسگرهای نظارتی، فرآیندهای برنامه‌ریزی مجدد و برنامه‌ریزی خدمات صنعت دام را بهینه می‌کند و منجر به سود بیشتر و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

 

دیوید رابا  تحقیقاتی برای شرکت INSYLO Technologies S.L در این زمینه انجام داده است، شرکتی که متخصص در توسعه حسگرهای حجمی و کیفیت محیطی است. وی می‌گوید: «سایر بخش‌های صنعت سال‌هاست که از اصول و پیشنهادات Industry 4.0 بهره می‌برند، اما صنعت دامداری هنوز از درجه دیجیتالی شدن پایین رنج می‌برد.»

 

این پروژه به طور خاص شامل توسعه و نصب حسگرهایی است که میزان خوراک در سیلوهای هر بخش از دامپروری را به دقت اندازه‌گیری می‌کند و الگوریتم‌هایی را طراحی می‌کند که می‌تواند به توزیع کارآمدتر خوراک از کارخانه‌های تامین کننده خوراک دام کمک کند. این مطالعه بر روی حدود 500 سیلو در دامپروری‌هایی استان Girona، اسپانیا، و همچنین در ولز، در Gotland سوئد و در منطقه‌ای اطراف منچستر انگلستان انجام شده است.

 

نتایج نشان داده است که هم سخت‌افزار و هم نرم‌افزار تأثیر مثبتی بر صنعت دارند، زیرا هم سخت‌افزار و هم نرم‌افزار مسیرهای عملی برای هدایت تصمیم‌گیری را هموار می‌کند، مسیرهایی که با هدف بهبود شاخص‌های عملکرد کلیدی، مانند هزینه‌های حمل و نقل، درجه استفاده از وسایل نقلیه توزیع یا موارد کمبود، در میان موارد پارامترها، تعریف شده‌اند.

 

مقاومت در برابر فناوری‌های جدید

این گزارش همچنین بیان می‌کند که این فناوری‌ها به اندازه کافی در تاسیسات کشاورزی مانند مزارع به کار گرفته نشده‌اند. یکی از دلایل این عدم توسعه مقاومت مدیران به دلیل عدم تجربه و استقرار قبلی و همچنین عدم جذب سیستم‌های اطلاعاتی برای جمع آوری اطلاعات مفید در مورد عملکرد و افزایش بازدهی امکانات است.

 

 

 

در واقع، بزرگترین مانع در اجرای فناوری های جدید اغلب مقاومت مردم در برابر تغییر است. اگرچه فناوری توسعه‌یافته منجر به پیشرفت‌هایی برای همه ذینفعان می‌شود، سرمایه‌گذاری اولیه اجتناب‌ناپذیر ضروری است و گاهی اوقات انجام آن می‌تواند دشوار باشد مگر اینکه همه تولیدکنندگان روی چنین سرمایه‌گذاری‌هایی موافق باشند. اگر همه موافق باشند پیشرفت‌هایی را که برای هر یک از آنها به همراه خواهد داشت.

 

پتانسیل رشد در صنعت

در حال حاضر، کنترل منابع مختلف برای یک مرکز کشاورزی، به ویژه در مواردی مانند حجم خوراک مورد نیاز و زمان مناسب برای تکمیل آن، یکی از عوامل اصلی ناکارآمدی تولیدکنندگان و توزیع کنندگان خوراک دام است. این مشکلی است که در آن پیاده‌سازی فناوری‌های جدید می‌تواند نقش کلیدی در به حداقل رساندن تأثیر آن داشته باشد. استفاده از حسگرها برای نظارت از راه دور این ذخایر مزرعه در رفع این شکاف اطلاعاتی قابل اجرا و موثر است.

 

این پروژه نمونه ای ملموس و موفق از این است که چگونه همکاری بین دنیای علم، دانشگاه و تجارت می‌تواند با موفقیت به رفع نیازهای واقعی کمک کند. ابتکاراتی مانند این می‌تواند هم افزایی مفیدی برای بخش‌های دانشگاهی، خصوصی و دولتی ایجاد کند

رابا گفت: «صنعت دامپروری اسپانیا قوی است؛ این صنعت یک منبع ثروت است و از شهرت بسیار خوبی برخوردار است. اکنون تولیدکنندگان بزرگ در اسپانیا به منظور بهبود محصولات و فرآیندهای خود و برای بهینه‌سازی محصولات خود باید از دیجیتالی شدن در تمام فرآیندهای خود استفاده کنند.»

منبع : https://phys.org/news/2021-11-sensors-artificial-intelligence-boosts-profitability.html

نظر شما