ترکیب لیزر و نانوذرات برای بهبود سلول درمانی

تاریخ : ۱۸ آذر ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۴۴۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یکی استارت آپ با ترکیب لیزر و نانوذرات، ابزاری برای دستکاری سلول ها به منظور توسعه فناوری سلول درمانی ارائه کرده است. این فناوری برای درمان برخی بیماریها نظیر سرطان قابل استفاده است. استارت آپ ترینس‌ (Trince)با جذب 4 میلیون یورو سرمایه به دنبال توسعه این فناوری است.

امروزه پنج روش سلول درمانی برای مبارزه با سرطان خون تایید شده است. سلول درمانی از سیستم ایمنی خود بیمار برای مبارزه با بیماری استفاده می کن. سلول‌های بیمار ابتدا جدا شده و اصلاح ژنتیکی می‌شوند تا بهتر بتوانند سلول‌های سرطانی را نابود کنند. سپس سلول‌های اصلاح شده ژنتیکی برای مبارزه با سرطان مجدداً در تعداد زیادی به بیمار داده می‌شود. انتظار می‌رود تعداد درمان‌های سلول درمانی در آینده به شدت افزایش یابد و برای رسیدگی به انواع مختلف سرطان متنوع‌سازی شود.

ترینس‌در حال توسعه فناوری ایمن‌تر و مقرون به صرفه‌تر برای اصلاح سلول است. روش‌های کنونی از ناقل‌های ویروسی برای وارد کردن مواد ژنتیکی به سلول‌ها در طول سلول درمانی استفاده می‌کنند. با این حال، تولید ناقل‌های ویروسی، پیچیده و پرهزینه است و استفاده از آنها برای بیمار بدون خطر نیست. در پاسخ به این مسئله، ترینس ‌یک روش جایگزین برای انتقال سلولی ایجاد کرده است که می‌تواند به بهبود سرعت و ایمن این روش کمک کند، در حالی که هزینه درمان کلی را نیز کاهش می‌دهد.

ترینس ‌بر توسعه دو محصول تمرکز خواهد کرد. برای کاربردهای تحقیقاتی، این استارت‌آپ یک دستگاه مبتنی بر لیزر ایجاد کرده است که در ترکیب با نانوذرات اختصاصی، اجازه بارگذاری داخل سلول‌ها با مولکول‌های مورد نظر را می‌دهد. علاوه بر این، یک فناوری اصلاح‌شده وجود دارد که در آن از تماس مستقیم سلول‌ها با نانوذرات با در یک ساختار الیافی جلوگیری می‌شود. این کار اجازه می دهد تا این فناوری به راحتی و ایمن برای استفاده در تولید سلول های درمانی اصلاح شده ژنتیکی استفاده شود.

پلتفرم ترانسفکشن LumiPore این شرکت، با ترکیب لیزر و نانوذرات فتوترمال می‌تواند انرژی نور را به گرما تبدیل کند تا غشای پلاسمایی سلولی را به طور موقت قابل نفوذ کند. این کار می‌تواند برای تحویل طیف گسترده‌ای از مولکول‌های مؤثر (مانند اسیدهای نوکلئیک یا پروتئین‌ها) به تقریباً هر نوع سلولی، از جمله سلول‌های سخت مانند سلول‌های ایمنی برای سلول‌درمانی استفاده کرد. این فناوری ورود مواد ژنتیکی به سلول‌ها را با کارایی بالا آسان‌تر می‌کند.

همچنین تضمین می‌کند که این کار به شیوه ای ملایم انجام شود و کیفیت درمانی محصول نهایی سلولی را به حداکثر می رساند. کوین براکمنز، مدیر ارشد علمی و یکی از بنیان‌گذاران نرینس می گوید: «فناوری ترینس ‌فناوری نانو و تابش لیزر را با هم ترکیب می‌کند که به روشی ملایم اما کارآمد، سلول‌ها را موقتاً باز می‌کند. ما سوراخ‌های کوچکی را در غشای سلول خارجی ایجاد می‌کنیم که از طریق آن می‌توان مواد ژنتیکی را جذب کرد تا تغییرات مورد نظر را در سلول ایجاد کنیم. نکته مهم این است که فناوری ما برای سلول‌ها ملایم است تا اطمینان حاصل شود که آنها کیفیت مطلوب و اثربخشی درمانی را حفظ می کنند.»

منبع : https://www.einnews.com/pr_news/557526928/new-start-up-trince-raises-eur-4m-for-technology-to-produce-personalized-cancer-therapies-safer-cheaper-and-faster

نظر شما