ویروس مهندسی شده‌ای که تومور سرطانی را از بین می‌برد

تاریخ : ۰۶ دی ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۶۳۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران کانادایی ویروس مهندسی شده‌ای ارائه کردند که هم می‌تواند به سلول سرطانی را از بین ببرد و هم سیستم ایمنی بدن را برعلیه تومور تحریک کند.

یک دانشجوی دانشگاه آلبرتا به دنبال رویکردهای درمانی جدید برای درمان سرطان تهاجمی مغز با استفاده از ویروس‌های دستکاری شده ژنتیکی است.

 

گلیوبلاستوما نوعی سرطان مغز است که در حال حاضر با جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی درمان می‌شود. با وجود این درمان‌های موجود، امید به زندگی برای بیماران پس از تشخیص حدود 15 تا 16 ماه است. یک زمینه نوظهور در تحقیقات سرطان، استفاده مجدد از ویروس‌ها برای هدف قرار دادن خاص سلول‌های سرطانی است، به این امید که درمان‌های موثرتری برای سرطان مغز پیدا شود.

 

کوین استوروزینسکی، دانشجوی سال پنجم دکترا که زیر نظر استاد راهنما مری هیت کار می کند، از یک ویروس مهندسی شده برای آلوده کردن و کشتن سلول های تومور استفاده می‌کند. این تحقیق در حال حاضر در حال انجام آزمایشات پیش بالینی روی موش های مبتلا به گلیوبلاستوما است، اما استوروزینسکی با نتایج آنها تا کنون دلگرم شده است.

 

استوروزینسکی اطمینان می‌دهد که ویروس‌ها به دلیل تغییرات ژنتیکی، ناقل‌های مفیدی در درمان سرطان هستند. ویروس‌های مهندسی شده به جای سلول‌های سالم، سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهند.

 

استوروزینسکی توضیح داد: «اگر سلول‌های سرطانی محیط بهتری برای رشد و تکثیر ویروس مهندسی شده باشد، این ویروس‌ها تا جایی رشد می‌کنند که به معنای واقعی کلمه مقدار زیادی از خود را تولید کرده باشند که در این نقطه سلول سرطانی منفجر می‌شود و ذرات بیشتری از ویروس تازه تولید شده را به سلول‌های سرطانی مجاور ارسال می‌کند.»

 

به این ترتیب، او امیدوار است که ویروس‌های مهندسی شده، زمانی که در ترکیب با رادیوتراپی استفاده می‌شود، از طریق تومور منتشر شده و در نهایت آنها را از بین ببرد.

 

او همچنین توضیح داد که چگونه ویروس‌های انکولیتیک در روش‌های درمان سرطان استفاده می‌شود. به گفته وی، در جایی که سایر درمان‌های سرطان ممکن است در هدف قرار دادن سلول‌های تومور مؤثر نباشند، ویروس‌های مهندسی شده می‌توانند راه‌حلی ارائه دهند.

 

استوروزینسکی  می‌گوید: «سلول‌های سرطانی مشکل دارند. آنها سعی می‌کنند خود را از سیستم ایمنی پنهان کنند تا بتوانند رشد کرده و این خوب نیست. ما این را نمی خواهیم. اگر از یک ویروس مهندسی شده استفاده کنید، در واقع می توانید یک پاسخ ایمنی ضد تومور را القا کنید و این ویژگی دیگری است که سایر درمان‌ها وجود ندارد.»

 

ویروس‌ها می‌توانند سلول‌های سرطانی را مورد توجه سیستم ایمنی بدن قرار دهند، با این حال، خود ویروس برای جلوگیری از ایجاد بیماری در بیمار ضعیف می‌شود.

 

استوروزینسکی گفت: «این یک رویکرد دو جانبه است. شما به طور مستقیم با استفاده از یک ویروس سلول‌های سرطانی را می کشید، اما همچنین به طور غیرمستقیم سیستم ایمنی میزبان را برای حمله به سرطان فعال می کنید، که برای من بسیار جالب است.»

 

با وجود درمان‌های موجود، امید به زندگی در برخی سرطان‌ها بسیار کم است و در گلیوبلاستوما کمتر از پنج درصد بیماران بیش از پنج سال پس از تشخیص زنده می مانند. استوروزینسکی معتقد است این آمار نشان دهنده اهمیت نوآوری در تحقیقات درمان سرطان است.

 

استوروزینسکی گفت: «در مورد گلیوبلاستوما، نیاز زیادی به رویکردهای درمانی جدید وجود دارد، فقط به این دلیل که بهترین روشی که در حال حاضر داریم واقعا کار نمی کند.»

 

منبع : https://thegatewayonline.ca/2021/12/viruses-arent-always-the-enemy-research-finds-tumour-killing-viruses-help-treat-cancer/

نظر شما