دکتر موحدی: به دنبال توسعه فناوری‌های همگرا در دانشگاه شریف هستیم

تاریخ : ۲۲ دی ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۶۰۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دکتر محمدرضا موحدی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در ابتدای رویداد همایش علمی-تخصصی سامانه‌های ریزمقیاس زیستی از برنامه‌های توسعه‌ای این دانشگاه در فناوری‌های همگرا خبر داد.

دکتر موحدی، در ابتدای سخنان خود گفت: «اگر با یک نگاه کلان‌تر به موضوع این نشست نگاه کنیم، می‌بینیم که در آن متخصصانی از حوزه‌های زیستی، مهندسی و پزشکی و غیره کنار هم می‌نشینند تا درباره موضوعات مورد اشتراک این حوزه‌ها با یکدیگر گفتگو کنند. اگر به دو دهه قبل باز گردیم و تصور کنیم که چگونه می‌توان بین دانشکده‌های برق یا مکانیک با پزشکی ارتباط ایجاد کرد یا چگونه گروه‌های مهندسی می‌توانند با حوزه‌های پزشکی مرتبط می‌شوند و آن را با امروز مقایسه کنیم، می‌توانیم درک کنیم که چه راه طولانی را طی کرده‌ایم. چه تحولاتی طی دو دهه گذشته اتفاق افتاده است. ما امروز در جایی ایستاده‌ایم که تخصص‌های مختلف در کنار هم ایستاده‌اند تا فناوری‌های مورد نیاز امروز بشر را توسعه دهند.»

این عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک می‌افزاید: « هر چند این موضوع شاید به صورت مستقیم مسئله اصلی این نشست نباشد اما باید توجه کنیم که کلید پیشرفت ما در حوزه‌های مختلف علوم و فناوری، همین توجه به حوزه‌های میان‌رشته‌ای است. یعنی ما باید بتوانیم مرزهای میان رشته‌ها و تخصص‌ها را کنار بگذاریم و بتوانیم کنار یکدیگر کار کنیم. در گذشته یک محقق در اتاق خود می‌نشست و در کنار تیم تحقیقاتی خود کار می‌کرد و دستاوردهایی به دست می‌آورد. اما این خروجی‌ها دیگر پاسخگوی نیاز بشر نیست و باید مرزهای میان رشته‌ها را کنار بگذاریم.»

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف گفت: «از آنجایی که ما به کارهای جمعی چندان عادت نداریم، باید تلاش کنیم تا این روحیه کار جمعی را تقویت کرده و افراد بتوانند از رشته‌های مختلف در کنار هم کار کنند و دستاوردهای بزرگی را ارائه دهند. ما باید  فرهنگ کار جمعی را یاد بگیریم و با استفاده از آن به فناوری‌های مورد نیاز بشر دست پیدا کنیم. من برگزاری این نشست را به فال نیک می‌گیرم و آن را مصداقی از این همکاری بین‌رشته‌ای می‌دانم و این نشست یک نمونه‌ای از کار جمعی است که می‌توان در ایران انجام داد. موضوع این نشست نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. کار بسیار دشواری است که ما قالب‌های رایج را بشکنیم و از دل آن مسیرهای تازه‌ای را پیدا کنیم. ما در دانشگاه شریف تلاش کرده‌ایم تا حوزه‌های میان رشته‌ای را ایجاد کنیم. طی چند ماه گذشته پژوهشکده جامع علوم و فناوری‌های همگرا را از تجمیع چندین پژوهشکده مختلف نظیر پژوهشکده نانو و بیو و همچنین IT فعال کرده‌ایم. امیدواریم که در حوزه انبیک بتوانیم فعالیت‌های داشته باشیم و در کنار آن چند مرکز نوآوری همگرا را توسعه دهیم تا با استفاده از آن بتوانیم محصولات جدید تولید کنیم.»

لازم به ذکر است که همایش علمی تخصصی «دستاوردهای اخیر کشور در حوزه سامانه‌های ریزمقیاس زیستی، چالش‌ها و افق‌های پیش رو» به صورت مجازی از 21 تا 23 دی ماه 1400 برگزار می‌شود.

 

نظر شما