نبرد حقوقی دو شرکت فعال در حوزه توالی‌یابی برسر نقض پتنت‌

تاریخ : ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۲۹۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یکی از دادگاه‌های دو شرکت چینی و آمریکا فعال در حوزه توالی‌یابی که پرونده‌های حقوقی متعددی بر علیه یکدیگر دارند به اتمام رسید و شرکت چینی موفق به مغلوب کردن شرکت آمریکایی شد.

هیئت منصفه دلاور به شرکت ایلومینا دستور داد که بیش از 333 میلیون دلار غرامت به شرکت چینی بی‌جی‌آی (BGI) برای نقض حق پتنت این شرکت پرداخت کند.  شرکت چینی BGI Group  که در حوزه تجزیه و تحلیل ژنتیکی تخصص دارد، پس از اینکه متوجه شد سیستم‌های توالی‌یابی DNA آنها توسط شرکت ایلومینا در سن دیگو نقض شده، برعلیه ایلومینا شکایت کرد.

 

هیئت منصفه دادگاه اعلام کرده است که ایلومینا به طور عمدی حق ثبت اختراع شرکت بی‌جی‌آی را نقض کرده است. شرکت ایلومینا  از سوی بی‌جی‌آی برای نقض حق سه پتنت دیگر نیز متهم شده بود، که دادگه این ادعا را بی اعتبار دانست. سهام ایلومینا در روز جمعه پس از صدور حکم، بیش از 14 درصد کاهش یافت.

 

 

BGI و ایلومینا هر دو ارائه دهندگان اصلی فناوری تجزیه و تحلیل ژنوم هستند که برای تشخیص بیماری های ژنتیکی استفاده می‌شود. این شرکت‌ها درگیر یک نبرد حقوقی جهانی بر سر فناوری‌های توالی‌یابی مربوطه خود شده‌اند و پرونده‌های قضایی در کشورهایی از جمله آلمان، دانمارک، سوئیس و ترکیه دارند.

 

ایلومینا قبلا 8 میلیون دلار از BGI با حکم هیئت منصفه در سانفرانسیسکو و ممنوعیت فروش برخی از محصولات BGI در آمریکا به دست آورده بود.

 

در پرونده دلاور، BGI سیستم‌ها و کیت‌های توالی‌یابی «دو کاناله» ایلومینا را به چالش کشیده بود. یکی از سخنگویان ایلومینا گفت که این شرکت قصد دارد درخواست تجدید نظر کند و این حکم نباید در تامین نیاز مشتریان آنها تأثیر بگذارد.

یکی از وکلای  شرکت بی‌جی آی گفت که این شرکت از این جریمه خوشحال است. قاضی می‌تواند بر اساس یافته‌های هیئت منصفه در مورد نقض عمدی این جریمه را چند برابر کند.

 

ایلومینا همچنین روز جمعه در پرونده‌ای به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا گفت که اگر در دادگاه تجدید نظر بازنده شود، ممکن است مجبور به پرداخت بهره و حق امتیاز مداوم تا زمان انقضای پتنت ها در سال 2029 شود.

منبع : https://timesofsandiego.com/business/2022/05/06/illumina-ordered-to-pay-chinese-firm-333-million-in-patent-infringement-case/

نظر شما