اپتوژنتیک هنوز برای درمان بیماری‌های روانی نوپا است

تاریخ : ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۱۳۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان معتقداند که باید کارهای تحقیقاتی بیشتری در حوزه اپتوژنتیک انجام داده تا بتوان در آینده از آن برای درمان بیماری‌های عصبی و روانی استفاده کرد.

به تازگی مقاله جدیدی در Oxford Open Neuroscience منتشر شده که نشان می‌دهد اپتوژنتیک هنوز برای استفاده به عنوان یک روش درمان امیدوارکننده برای بسیاری از بیماری‌های روان‌شناختی و عصبی نوپا بوده و نیاز به تحقیقات بیشتری در این حوزه است.

 

اپتوژنتیک به دلیل پتانسیل‌های بالایی که برای دستکاری سلول‌ها و مدارها دارد، مورد توجه قرار گرفته است. در این روش که توسط دانشمندان در استنفورد در سال 2005 ابداع شد، ژن‌هایی در نورون‌ها وارد می‌شود تا آنها را به نور پاسخ دهند. اپتوژنتیک استفاده از نور را برای روشن و خاموش کردن نورون‌ها ممکن می سازد. در آزمایشگاه، محققان از این روش برای مطالعه بویایی، شنوایی و رفتار اعتیادآور در موش ها استفاده کرده‌اند.

 

یک بررسی، به رهبری سباستین ترمبلی در دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده که  ادعا می‌شود که اپتوژنتیک می‌تواند در درمان برای انسان نیز موثر باشد. در این مقاله آمده است: «ما امیدواریم این منبع نه تنها توسط دانشمندان پایه‌ای که سعی در کشف عملکرد مغز نخستی‌ها با استفاده از اپتوژنتیک دارند، بلکه برای خدمت به بیماران مبتلا به مشکلات نورولوژیک یا عصبی مورد استفاده قرار گیرد.»

 

با همکاری 45 آزمایشگاه تحقیقاتی، این آزمایش‌ها روی 198 میمون انجام شده است. آنها دریافتند که اپتوژنتیک در پستانداران غیرانسان دارای 91 درصد موفقیت است. هنگامی که محققان تنها نتایج "قوی" را در نظر گرفتند، دریافتند که این روش در 76٪ موارد موثر است.

 

محققان معتقدند که تعریف موفقیت تجربی مورد استفاده برای مطالعه نورون بسیار گسترده بود. اگر این روش اثرات عصبی فیزیولوژیکی یا رفتاری ایجاد کند، موفق در نظر گرفته می‌شود.

 

نویسندگان این مقاله پایگاه داده را با تعاریف سخت‌گیرانه‌تری از موفقیت، که نیاز به مدولاسیون عصبی و تغییر رفتاری داشتند، مجدداً ارزیابی کردند و دریافتند که اپتوژنتیک در پستانداران غیرانسانی دارای 62.5 درصد موفقیت است. هنگامی که محققان تنها نتایج قوی را در نظر گرفتند، متوجه شدند که این روش تنها در 53.1 درصد موارد مؤثر است. آنها معتقدند که دستکاری اپتوژنتیک هنوز در مرحله ای از توسعه نیست که بتوان از آن برای بررسی درمان رفتارهای پیچیده مرتبط با شرایط روانپزشکی در انسان استفاده کرد.

 

نویسنده اصلی مقاله، الیزا بلیس-مورو، می گوید: «این اعداد نشان نمی‌دهد که دانشمندان باید اپتوژنتیک را به عنوان موضوعی برای تحقیق و درمان احتمالی کنار بگذارند. »

 

منبع : https://medicalxpress.com/news/2022-05-optogenetics-overpromised-potential-neurological-treatment.html

نظر شما