پستانک هوشمند، برای رصد مستمر الکترولیت های بدن نوزاد

تاریخ : ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۱۵۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با ساخت یک ابزار زیست الکترونیک به شکل پستانک، امکان رصد مستمر الکترولیتهای بدن نوزادان، به ویژه نوزادان نارس در بخش مراقبت های ویژه، را فراهم کردند.

پژوهشگران پستانک بی‌سیم و بیوالکترونیکی را توسعه داده‌اند که می‌تواند نیاز به خون‌گیری تهاجمی برای نظارت بر الکترولیت‌های نوزادان در بخش‌های مراقبت ویژه نوزادان یا NICU را برطرف کند.

 

این پستانک هوشمند همچنین می‌تواند نظارت مستمر بیشتری بر سطح یون سدیم و پتاسیم ارائه دهد. این الکترولیت‌ها به مراقبان کمک می‌کنند تا در صورت کم‌آبی بدن نوزادان، به‌ویژه آن‌هایی که نارس به دنیا می‌آیند یا با سایر مشکلات سلامتی به دنیا می‌آیند، هشدار دهند.

 

محققان این پستانک هوشمند را بر روی تعدادی از نوزادان در بیمارستان آزمایش کردند و نتایج با داده های به دست آمده از خون‌گیری طبیعی آنها قابل مقایسه بود. آنها یافته های خود را در مجله Biosensors and Bioelectronics منتشر کردند.

    جونگ هون کیم، دانشیار دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه ایالتی واشنگتن و نویسنده همکار در این مطالعه می‌گوید: «ما می دانیم که نوزادان نارس اگر در ماه اول تولد از مراقبت با کیفیت بالایی برخوردار شوند، شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند. به طور معمول، در یک محیط بیمارستان، دو بار در روز از نوزاد خون می گیرند، بنابراین فقط دو نقطه داده می‌گیرند. این دستگاه یک روش غیر تهاجمی برای نظارت بر غلظت الکترولیت نوزادان در زمان واقعی است.»

 

کیم خاطرنشان کرد: «روش خون‌گیری می‌تواند به طور بالقوه برای نوزاد دردناک باشد و شکاف‌های زیادی در اطلاعات ایجاد می‌کند، زیرا معمولاً یک بار در صبح و یک بار در عصر انجام می‌شود. روش‌های دیگری برای آزمایش بزاق نوزاد برای این الکترولیت‌ها ایجاد شده است، اما این روش‌ها شامل دستگاه‌های حجیم و سفت و سختی است که نیاز به جمع‌آوری نمونه جداگانه دارند.»

 

محققان با استفاده از یک پستانک معمولی و تجاری موجود، سیستمی ایجاد کردند که از بزاق نوزاد از طریق کانال‌های میکروسیال نمونه برداری می‌کند. هر زمان که نوزاد پستانک را در دهان خود دارد، بزاق به طور طبیعی به این کانال‌ها جذب می‌شود، بنابراین دستگاه به هیچ نوع سیستم پمپاژی نیاز ندارد.

 

کانال‌ها دارای حسگرهای کوچکی در داخل خود هستند که غلظت یون سدیم و پتاسیم را در بزاق اندازه گیری می‌کنند. سپس این داده ها به صورت بی‌سیم با استفاده از بلوتوث به سیستم مراقب منتقل می‌شود.

 

برای مرحله بعدی توسعه، این تیم تحقیقاتی قصد دارد تا قطعات را مقرون به صرفه تر و قابل بازیافت‌تر کند. سپس، آنها تلاش خواهند کرد تا آزمایش بزرگتری از پستانک هوشمند را برای تعیین کارایی آن تنظیم کنند.

 

کیم گفت که توسعه این دستگاه بخشی از یک تلاش گسترده‌تر برای کمک به کاهش اختلال در درمان NICU برای بیماران آنها است.

 

کیم می‌گوید: «شما اغلب تصاویر NICU را می‌بینید که در آن نوزادان به دسته‌ای از سیم‌ها وصل می‌شوند تا وضعیت سلامتی آنها مانند ضربان قلب، تعداد تنفس، دمای بدن و فشار خون را بررسی کنند. ما می‌خواهیم از شر آن سیم‌ها خلاص شویم.«

 

منبع : https://www.news-medical.net/news/20220516/Smart-bioelectronic-pacifier-could-help-monitor-babies-electrolytes-in-NICUs.aspx

نظر شما