پیوند گوش چاپ‌شده سه بعدی به انسان انجام شد

تاریخ : ۰۵ تیر ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۱۹۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت تری‌دی بیو تراپیوتیکس (3DBio Therapeutics) اقدام به چاپ سه بعدی گوش کرده و این گوش برای اولین بار روی یک انسان مورد آزمایش قرار گرفت.

در اولین کارآزمایی بالینی در نوع خود، یک ایمپلنت گوش روی انسان مورد استفاده قرار گرفت. این گوش با چاپ زیستی سه بعدی از سلول‌های زنده خود بیمار ایجاد شده بود. این محصول به لطف یک پلتفرم فناوری توسعه‌یافته توسط یک شرکت نوپا که توسط کورنلیان تأسیس شده است، ارائه شده است.

 

این پیشرفت مهندسی زیستی پتانسیل بهبود قابل توجهی در زندگی تقریباً 1500 کودکی دارد که سالانه با میکروتیا، یک ناهنجاری مادرزادی گوش در آمریکا متولد می‌شوند. این رویکرد در نهایت می تواند به کاشت بافت برای درمان سایر شرایط و آسیب های تروماتیک، درمان ترمیمی و احیاکننده، و احتمالاً حتی ساخت زیستی کل اندام ها منجر شود.

 

بیمار مورد نظر در این پروژه، که یک جوان ۲۰ ساله است، با اختلال مادرزادی به دنیا آمد. این اختلال باعث شد او گوش راست کوچک و بدشکلی داشته باشد. گوش چاپ سه بعدی، در قالبی ساخته شد که دقیقاً با گوش چپ بیمار مطابقت داشت و پس از تکمیل ساخت، در ماه مارس سال جاری با موفقیت روی سر بیمار پیوند زده شد. این شرکت گفت که گوش به مرور زمان به بازسازی بافت غضروف ادامه می‌دهد و ظاهر و حسی شبیه به یک عضو طبیعی به آن می‌دهد. البته هنوز خیلی زود است که درباره بی‌خطر بودن این نوع فناوری بتوان نظر داد.  با این حال، از آنجایی که سلول‌هایی که برای ساختن اندام‌ها استفاده می‌شوند، از بدن خود بیمار هستند، احتمال رد پیوند یا عوارض باید کم باشد.

 

پلتفرم فناوری که چاپ زیستی سه بعدی اندام قابل کاشت را ارائه می‌کند، نیازمند یک سری نوآوری‌های جدید، از رسیدگی به گسترش سلول تا توسعه جوهر زیستی  درمانی است.

 

پلتفرم توسعه یافته توسط شرکت تری‌دی بیو تراپیوتیکس شامل مجموعه کاملی از فناوری‌ها، فرآیندها و مهندسی است که از چاپ زیستی سه بعدی پشتیبانی می‌کند.

 

شرکت تری‌دی بیو تراپیوتیکس حدود هفت سال پیش تأسیس شد و پیوند موفق اخیر تنها یکی از چندین پیشرفت در این زمینه در چند سال گذشته است. در ماه ژانویه، جراحان در مریلند موفق شدند قلب خوک اصلاح شده ژنتیکی را به یک مرد ۵۷ ساله مبتلا به بیماری قلبی پیوند بزنند. این جراحی به بیمار این امکان را داد که چند ماه حیاتی و قیمتی دیگر به زندگی خود ادامه دهد.

 

این فرآیند با بیوپسی شروع می شود که از آن سلول‌های غضروفی از گوش نهفته بیمار استخراج می شوند. سلول ها در یک سیستم کشت سلولی تخصصی گسترش یافته و سپس با جوهر زیستی مبتنی بر کلاژن به نام ColVivo مخلوط می‌شوند. این ماده از طریق یک چاپگر زیستی سه بعدی به یک ایمپلنت گوش زنده تبدیل می شود که با اندازه و شکل یک گوش معمولی مطابقت دارد. این ایمپلنت AuriNovo از طریق جراحی زیر پوست بیمار همراه با یک پوسته زیست تخریب پذیر موقت قرار می گیرد که محافظت و پشتیبانی ساختاری را فراهم می کند.

منبع : https://news.cornell.edu/stories/2022/06/cornellian-founded-company-implants-3d-bioprinted-ear

نظر شما