نانوحسگر قابل پوشیدن، تشخیص پزشکی را متحول می کند

تاریخ : ۱۰ مرداد ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۲۸۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

به تازگی مقاله‌ای در نشریه flexible electronics منتشر شده که در آن جزئیات تولید یک آشکارساز نانوپلاسمونیک میکروسیال انعطاف پذیر درج شده است. این حسگرنانویی قابل حمل از فعالیت پراکندگی رامان (SERS) بهره‌مند است.

برخلاف پلت‌فرم‌های SERS پوشیدنی رایج، که امکان ترکیب عرق فعلی با قبلی در آن وجود دارد، دستگاه SERS میکروسیالی اجازه می‌دهد تا عرق به شیوه‌ای تنظیم‌شده و با وضوح زمانی بالا مدیریت شود و امکان استفاده مکرر از SERS فراهم شود.

 

دستگاه‌های هوشمند و انعطاف‌پذیر، ادراک، روش‌شناسی و راهبرد‌های تعامل انسان و ماشین و برنامه‌های مراقبت بهداشتی را متحول کرده‌اند. حسگرهای پوشیدنی عرق که امکان تشخیص در سطح مولکولی عرق را فراهم می‌کنند، دستگاه‌های تشخیص زیست پزشکی حیاتی در نظر گرفته می‌شوند.

 

با ادغام روش‌های شناسایی مولکولی، میکرو نانو الکترونیک، پلت‌فرم‌های سخت‌افزاری/نرم‌افزاری به هم پیوسته و رویکردهای تحلیلی مختلف، این آشکارسازهای پوشیدنی عرق پیشرفت قابل‌توجهی می‌تواند در حوزه تشخیص طبی ایجاد کند. آشکارسازهای عرق پوشیدنی می‌توانند دسترسی بصری را از طریق اندازه‌گیری عمق رنگ/جذب و فلورسنت فراهم کنند.

 

رویکردهای الکتروشیمیایی برای ساخت حسگرهای عرق پوشیدنی، با الکترودهایی که می‌توانند در اشکال و اندازه‌های مختلف ساخته شوند، ویژگی و حساسیت زیادی دارند.

 

SERS یک روش تحلیلی پرکاربرد است که با تحریک و پراکندگی هدفمند تقویت شده توسط پلاسمون، تقویت سیگنال رامان قوی را فراهم می کند. الکترونیک پلاسمونیک انعطاف‌پذیر که با ترکیب SERS با فناوری‌های پوشیدنی ایجاد می‌شود، توجه زیادی را برای کاربردهای هوشمند زیست‌پزشکی به خود جلب کرده است.

 

یکی از مشکلات مهم سیستم‌های SERS عرق پوشیدنی که قبلا پیشنهاد شده، روش خوانش سیگنال است. تجهیزات سنتی سنگین رامان مطالعه حسگرهای SERS پوشیدنی را در شرایط آزمایشگاهی تنظیم‌شده محدود می‌کند.

 

در این مطالعه، محققان یک آشکارساز نانوپلاسمونیک میکروسیال انعطاف پذیر برای استفاده مجدد ایجاد کردند. در مقایسه با آشکارسازهای غیر میکروسیال استاندارد، این دستگاه زیستی میکروسیال، انتخاب قابل تنظیم یک بستر SERS بسیار فعال را ممکن می‌سازد.

 

استفاده از یک اسکنر رامان قابل حمل امکان خواندن سیگنال‌های رامان را در هر مکانی فراهم می‌کند و نیاز به تجهیزات گران قیمت و شرایط آزمایشگاهی معمولی را از بین می برد. بنابراین، دستگاه میکروسیال پلاسمونیک می‌تواند امکان غربالگری سریع، ساده و قابل حمل شاخص‌های مرتبط فیزیولوژیکی در عرق را فراهم کند.

 

منبع : https://www.azonano.com/news.aspx?newsID=39445

نظر شما