گردنبندی که از روی عرق، وضعیت سلامتی را پایش می‌کند

تاریخ : ۱۱ مرداد ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۲۹۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دستگاهی را با موفقیت آزمایش کردند که ممکن است روزی از نشانگرهای شیمیایی موجود در عرق برای تشخیص تغییرات در سلامتی افراد استفاده کند.

در مقاله منتشر شده در مجله Science Advances، تیمی از دانشگاه ایالتی اوهایو یک حسگر بیوشیمیایی بدون باتری و بی‌سیم را نشان دادند که قند خون یا گلوکزی که انسان هنگام ورزش از پوست خود دفع می‌کند را ارزیابی می‌کند.

 

این تیم تحقیقاتی یک "گردنبند هوشمند" ساختند که پس از قرار دادن آن در اطراف گردن، برای نظارت بر سطح گلوکز در حین ورزش استفاده می شود.

 

این گردنبند به جای باتری، با استفاده از یک مدار رزونانسی کار می کند، که سیگنال‌های فرکانس رادیویی ارسال شده توسط یک سیستم خوانش خارجی را منعکس می‌کند. شرکت‌کنندگان پس از 30 دقیقه دوچرخه‌سواری داخل سالن، 15 دقیقه استراحت کردند و در طی آن نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر مصرف کردند و سپس دوچرخه‌سواری را از سر گرفتند.

 

 

به گفته جینگهوا لی، یکی از نویسندگان این مقاله و استادیار علوم و مهندسی مواد در اوهایو، آنها می‌دانستند که سطح گلوکز در عرق باید پس از نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین افزایش یابد. سوال این بود که آیا این حسگر جدید آن را تشخیص می‌دهد یا خیر.

 

نتایج نشان داد که حسگر با موفقیت سطوح گلوکز را ردیابی کرده است، که به نظر می رسد این ابزار برای نظارت بر سایر مواد شیمیایی مهم در عرق نیز قابل استفاده است.

 

لی گفت: «عرق در واقع حاوی صدها نشانگر زیستی است که می‌توانند اطلاعات بسیار مهمی را در مورد وضعیت سلامتی ما آشکار کنند. نسل بعدی حسگرهای زیستی غیر تهاجمی خواهند بود که ما قادر خواهیم بود اطلاعات کلیدی موجود در مایعات بدن افراد را  با کمک آنها تشخیص دهیم.»

 

بیومارکرها موادی هستند که می توانند عمیق‌ترین اسرار بدن را فاش کنند: همه چیز از بیماری، عفونت و حتی شواهدی از ضربه روحی را می توان در مایعات بدن فرد یافت که شامل عرق، اشک، بزاق و ادرار می شود. علاوه بر تجزیه و تحلیل ترکیب عرق، محققان بر این باورند که این حسگر می تواند روزی به عنوان سفارشی‌سازی شود و برای شناسایی انتقال دهنده‌های عصبی و هورمون‌ها مورد استفاده قرار گیرد، که می‌تواند به شناسایی اختلالات یونی در مایع مغزی نخاعی مرتبط با آسیب ثانویه مغزی کمک کند.

 

علاوه بر این، به دلیل ساختار کوچک این گردنبند هوشمند، این ابزار به حداقل مقدار عرق نیاز دارد تا کار کند. البته مدتی طول می‌کشد تا دستگاهی مشابه نمونه اولیه این ابزار در دسترس عموم قرار گیرد.

 

منبع : https://www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220722123252.htm

نظر شما