به جای گاو، میکروب‌ها را بدوشید!

تاریخ : ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۱۲۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک استارت‌آپ آمریکایی با دستکاری نوعی میکرواورگانیسم، آن را به گونه‌ای اصلاح کرده که می‌تواند اجزاء شیر را تولید کند. با این کار به جای دوشیدن گاو می‌توان از این میکرواورگانیسم‌ها برای تولید شیر استفاده کرد.

ایجاد یک مزرعه لبنیات بیابانی کمی دور از ذهن به نظر می رسد، چشم اندازی از آینده ای دور و بیش از حد گرم که با تغییرات آب و هوایی باید منتظر آن بود.

 

در سطح جهان، 871 میلیارد دلار صنعت لبنیات به 270 میلیون گاو برای تولید بیش از 600 میلیون تن شیر در سال متکی است. همه این گاوها منابع وسیعی را مصرف می کنند از خوراک، آب، زمین، و اغلب هورمون‌ها تا آنتی بیوتیک‌ها. هر کدام از این گاوها می توانند حدود 220 پوند متان در سال تولیدکنند و با این کار گاز گلخانه‌ای 30 برابر قوی‌تر از دی اکسید کربن را وارد اتمسفر کنند.

 

در همین حال، با پیش‌بینی بازار بیش از 1 تریلیون دلارتا سال 2026، اشتهای جهان برای لبنیات در حال افزایش است. اگرچه آنالوگ‌های گیاهی هرگز نتوانسته‌اند طعم و بافت واقعی را به‌طور کامل به تصویر بکشند، اما گروه جدیدی از استارت‌آپ‌ها می‌گویند که راه بهتری برای حذف گاوها از معادله پیدا کرده‌اند: دوشیدن میکروب‌ها به جای گاو.

 

با استفاده از تخمیر دقیق، فرآیندی که معمولاً برای تولید انسولین و ویتامین‌ها استفاده می‌شود، استارت‌آپ‌های فناوری غذایی در حال کشت میکروب‌ها برای تولید پروتئین‌های شیر مانند کازئین و آب پنیر هستند. مخمرها و قارچ‌های دستکاری‌شده ژنتیکی که فقط با آب و کربوهیدرات‌ها رشد می‌کنند، خامه‌ای را برای محصولات لبنی تولید می‌کنند تا طعم، بافت و عملکرد مشابهی مانند محصولات لبنی طبیعی داشته باشد. این یک نوآوری است که می تواند محصولات لبنی را به سمت آینده‌ای پایدارتر سوق دهد. در حال حاضر، استارت آپ آلمانی Formo به دنبال جایگزینی یک دهم عرضه معمولی اروپا تا سال 2030 است. اسکار زولمن توماس، تحلیلگر تجاری این شرکت مستقر در برلین می گوید: « ما بدون گاو شیر می‌سازیم.»

 

 

کشف اسرار ژنتیک گاو در سال 2009، زمانی که دانشمندان مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده ژنوم یک گاو را از مزرعه مونتانا توالی یابی کردند، جهشی بزرگ ایجاد کرد. پنج سال بعد، دو مهندس زیستی کد ژنتیکی برای تولید آب پنیر، یک جزء کلیدی شیر، را در DNA یک مخمر قرار دادند و میکروب‌ها را برای تولید پروتئین لبنی برنامه ریزی کردند.

 

آن‌ها سپس Perfect Day را تأسیس کردند، اولین شرکت لبنیات آزمایشگاهی جهان، تا زمینه جدیدی از محصولات شیر ​​بدون گاو را راه‌اندازی کنند که از آب پنیر تخمیر شده دقیق ساخته شده‌اند. بستنی تولید شده توسط این استارت‌آپ موفقیت بزرگی بود و تمام 3000 ظرف طی چند ساعت فروخته شد. این شرکت اکنون آب پنیر را برای تولیدکنندگانی که از آن برای تولید طیف گسترده ای از مواد مصرفی استفاده می‌کنند، تامین می‌کند.

 

 

شرکت Betterland Milk در ناپا، کالیفرنیا، از پودر آب پنیر پرفکت دی برای بازسازی شیر از اجزای اصلی آن استفاده می کند. فالستتو، بنیان‌گذار این شرکت می‌گوید سبک بودن آب پنیر  باعث می‌شود که در حالت معلق بسیار محلول و پایدار باشد. نتیجه از شیر گاو قابل تشخیص نیست.

 

از نظر تغذیه‌ای نیز این محصول جدید برتر است در حالی که سطح پروتئین آن با شیر کامل مطابقت دارد، فرمول Betterland فقط سوم قند محصول طبیعی را داشته و بدون چربی حیوانی است. او می افزاید: « برخلاف پروتئین های گیاهی، هیچ مزه یا رنگی وجود ندارد. این محصول همچنین دارای ماندگاری 12 ماهه بدون نیاز به یخچال است. عملکرد، ظاهر و عملکرد بهتری نسبت به شیر گاو]دارد.»

 

لبنیات تولید شده از پروتئین های میکروبی نیز کارآمدتر است و ضایعات کمتری تولید می کند و بازدهی بیشتری دارد. تخمیر دقیق ردپای محیطی لبنیات را کاهش می دهد. میکروب هایی مانند مخمر و قارچ‌ها طوری برنامه ریزی شده اند که پروتئین خاصی – آب پنیر یا کازئین – را در سوپ آب، شکر و ریزمغذی‌ها ایجاد کنند.

تجزیه و تحلیل چرخه زندگی که توسط Perfect Day انجام شده است، کاهش 97 درصدی در انتشار کربن، 99 درصدی در مصرف آب و 60 درصدی در انرژی را نشان می دهد.

 

این فواید به ویژه هنگام تهیه پنیر قابل توجه است، فرآیندی که یک گالن شیر را تنها به یک پوند غذا تبدیل می کند و در عین حال سه لیتر آب پنیر را به عنوان یک محصول جانبی باقی می گذارد.

 

مت گیبسون، موسس استارت‌آپ لبنیات جایگزین New Culture در امریویل، شهری در نزدیکی سانفرانسیسکو، می‌گوید: «از دیدگاه زیست‌محیطی، پنیر پاشنه آشیل صنعت لبنیات است.»

New Culture از کازئین تخمیر شده دقیق، پروتئین کلیدی در پنیر، برای ایجاد موزارلا استفاده می کند که ذوب شده و کشیده می شود و در عین حال طعم پنیر معمولی را نیز دارد.

 

New Culture کازئین تخمیر شده دقیق تولید می کند، پروتئینی که به پنیر جویده، ذوب و کشیده می شود و موزارلا ایجاد می کند. یک آمریکایی به طور متوسط ​​سالانه بیش از 12 پوند از این پیتزای محبوب را مصرف می کند. گیبسون می‌گوید که معرفی نسخه‌ای بدون گاو «بزرگترین فرصت را به ما می‌دهد تا تأثیر معناداری بر محیط‌زیست بگذاریم».

منبع : https://grist.org/fix/food-farming/precision-fermentation-alt-dairy-from-milking-microbes/

نظر شما