ابزار زیست الکترونیک پوشیدنی برای پایش مستمر آنالیت ها و گلوکز

تاریخ : ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۱۳۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان ابزار زیست الکترونیکی ساختند که می تواند از روی عرق بدن انرژی مورد نیاز خود را تامین کرده و به پایش برخی از پارامترهای مهم بدن نظیر گلوکز بپردازد.

یک تیم تحقیقاتی در تایلند تصمیم گرفتند تا مشکل تامین انرژی را حل کنند و در عین حال یک عملکرد حسگر زیستی اضافی را به یک ماسک صورت منفرد اضافه کنند. علاوه بر این، آنها روی کاهش پیچیدگی و هزینه ساخت کار کردند.

 

در مقاله‌ای با عنوان Wearable energy devices on mask-based printed electrodes for self-powered glucose biosensors  که آنها در مجله Sensing and Bio-Sensing Research  به چاپ رساندند، اولین نمونه از دستگاه زیست‌الکترونیک با قابلیت تامین انرژی خود را تشریح کردند. این ابزار را می‌توان روی ماسک قرار داد که می تواند گلوکز را به صورت مستمر اندازه گیری کند.

 

ایتیپون جیاپان استادیار و محقق اصلی در دانشگاه Prince of Songkla در تایلند و نویسنده اول مقاله می‌گوید: «ما اولین سلول‌های سوخت زیستی آنزیمی مبتنی بر ماسک را ارائه می‌کنیم که با استفاده از گلوکز و اکسیژن طبیعی کار می‌کنند. سلول‌های سوخت زیستی کوچک می‌توانند انرژی را از عرق روی صورت فرد جمع‌آوری کنند و سطح آنالیتی را که سلامت و تغذیه را ردیابی می‌کند، آنالیز کند.»

 

پیشرفت مهندسی به محققان امکان دستیابی به ماسک 3 در 1 را می‌دهد که در آن یک الکترود چاپ شده با صفحه نمایش روی ماسک انعطاف پذیر قرار گرفته و حاوی مواد عملکردی فعال برای کمک به واکنش کاتالیزوری (برای برداشت انرژی و سنجش زیستی) و ظرفیت الکتریکی (برای ذخیره انرژی در یک ماژول ابرخازن) است. این کار امکان ساخت دستگاه خودپایدار را فراهم کرده و همچنین افزایش مقیاس فرآیند ساخت برای برآوردن نیازهای تجاری را در پی دارد.

 

جیاپان اشاره می‌کند که آنزیم گلوکز اکسیداز که بر روی الکترود فعال و انعطاف‌پذیر فعال می‌شود، کلید واکنش استخراج الکترون‌ها، یعنی تولید الکتریسیته است. الکتریسیته استخراج شده متناسب با غلظت گلوکز است و بنابراین می‌تواند یک سیگنال تحلیلی برای تشخیص خودکار باشد.

 

علاوه بر برداشت انرژی و حسگری زیستی، این نانوکامپوزیت با پلیمرهای رسانا روی الکترود می تواند به ذخیره الکتریسیته کمک کند. جیاپان می گوید: «ما از وضعیت فعلی الهام گرفتیم که همه ما باید ماسک بزنیم. بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا عملکردهای اضافی را به یک ماسک صورت معمولی اضافه کنیم تا الکتریسیته تولید کند و در عین حال از استفاده کنندگان برای نظارت بر ویژگی‌هایی نظیر تناسب اندام یا مدیریت  تغذیه پشتیبانی می کند.»

منبع : https://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=61482.php

نظر شما