مقدمه‌ای بر فناوری‌های همگرا (NBIC)

تاریخ : ۱۳۹۴/۰۲/۰۱

تعداد بازدید : ۱۱۰۹۴

موضوع :
4.5 امتیاز از 16 رای
نسخه چاپی

محققان فناوری بر این باورند که تحولی که علوم و فناوری‌های همگرا ایجاد خواهد کرد به‌مراتب بزرگ‌تر از تحولی است که ماشین بخار و انقلاب صنعتی در زندگی بشر ایجاد نمود. همگرایی علوم ازنظر فناورانه بسیار جذاب بوده و تحولاتی در زندگی بشر ایجاد خواهد کرد که هم‌اکنون صحبت کردن در مورد آن‌ها همانند داستان‌های علمی تخیلی می‌ماند. ولی این تحولات آثار اجتماعی و فرهنگی به همراه خواهند داشت که هنوز برای ما ناشناخته است. در این گزارش، تعدادی از نهادهای بین المللی فعال، برخی گزارش و کتابها و منابع اطلاعاتی و برخی کاربردهای فناور‌های همگرا به صورت اجمالی معرفی می شود.

از ابتدای قرن 21 تلاش‌های اندیشمندان و محققان برای متحد ساختن علوم مختلف شروع شد، این جهت‌گیری درنهایت منجر به اتحاد فناوری نانو، فناوری بیو، فناوری اطلاعات و علوم شناختی خواهد شد. همگرایی علوم و فناوری‌ها علاوه‌بر تولید محصولات جدید به پیشرفت و توسعه هرکدام از این حوزه‌ها نیز کمک خواهد کرد. برای مثال همگرایی بایو و نانو علاوه‌بر تولید محصولات و خدمات نوین، منجر به توسعه بیشتر دو حوزه نانو و بایو نیز خواهد شد. محققان فناوری بر این باورند که تحولی که علوم و فناوری‌های همگرا ایجاد خواهد کرد به‌مراتب بزرگ‌تر از تحولی است که ماشین بخار و انقلاب صنعتی در زندگی بشر ایجاد نمود.
همگرایی علوم ازنظر فناورانه بسیار جذاب بوده و تحولاتی در زندگی بشر ایجاد خواهد کرد که هم‌اکنون صحبت کردن در مورد آن‌ها به‌مانند داستان‌های علمی تخیلی می‌ماند. ولی این تحولات آثار اجتماعی و فرهنگی به همراه خواهند داشت که هنوز برای ما ناشناخته است. یقیناً اثرات اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی علوم و فناوری‌های همگرا بیش از فناوری‌های امروزی است بنابراین توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی آن بسیار حائز اهمیت است. همین امر باعث شده تا قبل از ورود محصولات فناوری‌های همگرا به بازار چندین مقاله در مورد اثرات فرهنگی و اجتماعی NBIC چاپ شود.
همگرایی علوم درصورتی‌که به همراه توجه کافی به مسائل اخلاقی و نیازهای جامعه باشد، می‌تواند پیشرفتهای شگرفی را در توانایی‌های انسان، بازده صنایع ملی و کیفیت زندگی مردم ایجاد کند. علمی که اساس آن بر پایه علوم همگرا شده باشد و از موادی در مقیاس نانو استفاده کند مکتب جدیدی برای تولید دانش، نوآوری و یکپارچگی فناوری به وجود می‌آورد. ترکیب "فناوری‌های نوین همگرا" به ادغام سینرژیتیکی چهار فناوری نانو، بیو، اطلاعات و علوم شناختی اشاره دارد (NBIC) که هرکدام از این چهار فناوری با سرعت زیادی در حال رشد و توسعه هستند.
فناوری‌های همگرا یکدیگر را برای رسیدن به هدف مشترک توانمند می‌سازند. این توانمندسازی برای هر فناوری را می‌توان به‌صورت زیر بیان کرد:
فناوری نانو با ایجاد بستر سخت‌افزاری در کوچک‌ترین مقیاس ممکن برای تمامی مسائل مهندسی، سه فناوری دیگر را توانمند می‌سازد. برای مثال فناوری نانو با توسعه تکنیک‌های جدید تصویربرداری و حس‌گرهای مختلف بیوفناوری را توانمند می‌سازد. با تکنیک‌های کوچک‌سازی، به فناوری اطلاعات کمک می‌کند، همچنین نانوچیپ‌ها و نانو حسگرها پیشرفت‌های شگرفی را در دنیای بیوانفورماتیک ایجاد خواهند کرد.
بیوفناوری با‌شناسایی واکنش‌های فیزیکی- شیمیایی، و الگوریتم‌های ساختاری در سیستم‌های دارای حیات، سه فناوری دیگر را توانمند می‌سازد. برای مثال بیوفناوری با کمک سازوکار‌های‌شناسایی سلولی و انتقال هدف‌دار فناوری نانو را توانمند می‌سازد. با معرفی سیستم محاسبات با کمک DNA فناوری اطلاعات را توانا می‌سازد. همچنین سیستم‌های بیومیمتیک و موتورهای سلولی می‌توانند تحقیقات در زمینه نانو اطلاعات و نانو رباتیک را متحول سازد.
فناوری اطلاعات با کمک روش‌های جدید رایانه‌ای برای پردازش اطلاعات و اجرای مدل‌ها، به کمک فناوری‌های نانو، بیو و علوم شناختی می‌آید. این روش‌ها برای هر سه فناوری بسیار حیاتی هستند، به‌طوری‌که با کنترل دقیق الگوسازی و برخورد مولکول‌ها باعث ارتقای فناوری نانو شده و به کمک مدل‌سازی واکنش‌های شیمیایی بیوفناوری را ارتقا می‌دهد.
علوم شناختی می‌توانند از طرق مختلف فناوری‌ها و علوم دیگر را ارتقا دهند. ازجمله آشناترین کاربردهای این علوم در سایر فناوری‌ها می‌توان به استفاده از تئوری بازی برای ماکزیمم‌سازی سود و کاهش هزینه‌ها و یا استفاده از مدل‌های مختلف برای توجیه مسائل اقتصادی اشاره کرد. این علوم در حقیقت با تکیه‌بر علوم آماری و احتمال به تحقیقات کمی و درک بهتر دینامیک اجتماعی کمک می‌کنند.

در این گزارش، تعدادی از نهادهای بین المللی فعال، برخی گزارش و کتابها و منابع اطلاعاتی و برخی کاربردهای فناور‌های همگرا به صورت اجمالی معرفی می شود.

دریافت فایل word مقاله (filereader.php?p1=main_c47d187067c6cf953)
نظر شما
سایر نظرات
0 0

نا شناس - تاریخ ارسال نظر : 1394/07/21

با اهدای سلام و تهنیت: با ارزوی توفیق روز افزون در پیشبرد اهدافتان احتراما همانطور که مستحضر هستید برای اینکه رنگ مس را به رنگهای متفاوت در بیاورند با فلزات دیگر الیاژ می کنند اینجانب با استفاده از نانو مواد الیاژی از مس به رنگهای طلای و نقره ای ساختم بدون استفاده از فلزات دیگر با کیفیت بالاتر و با هزینه تمام شده پایین تر لطفا در صورت تمایل از بابت تولید انبوه مساعدتهای لازم را مبذول فرمایید دیگر محصولات نواورانه و ابداعات و اختراعات به شرح ذیل می باشد: 1.تولید نانو پوشش ارتین 2.تولید نانو پوشش فیلتر سیگار 3.تولید الیاژ نانو نقره قیمت تمام شده نصف نقره 4.تولید و تبدیل پسماندهای نایلون و پلاستیک به باطری 5.تولیدو تبدیل گرافیت به الماس طبیعی 6.از بین بردن ترافیک و الودگی هوا همزمان با استفاده از نانو مواد 7.تولید نانو الماس برای درمان سرطانها 8.تبدیل فلز مس به رنگهای مختلف طلایی و نقرهای بدون الیاژ کرد ن با دیگر فلزات 9.الیاژ نانو برنز و نقره با تشکر از حسن نظرتان سید کمال باقرزاده فرد

پاسخ : با سلام و آرزوی توفیق

شما نیاز است که به ستاد فناوری نانو مراجعه کنید و با ارائه مستندات علمی و فنی، برای محصولاتتان تاییدیه نانومقیاس بگیرد.
در این صورت می توانید از حمایت های این ستاد برای تجاری سازی محصولات بهره مند بشوید.
اطلاعات کاملتر در سایت www.nano.ir  و www.tmsc.ir

7 0

نا شناس - تاریخ ارسال نظر : 1394/05/13

واقعا مقاله مفید و پرباری بود. تشکر از نویسنده