راهبرد ملی به سوی علوم و فناوری همگرا

تاریخ : ۱۳۹۴/۰۶/۰۹

تعداد بازدید : ۲۵۶۴

موضوع :
0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی

این مطلب شامل دو مقاله است که توسط دو نفر از صاحبنظران و سیاست‌گذاران این حوزه در آمریکا به نگارش در آمده است. (این دو مقاله به صورت دو سخنرانی در کارگاه دو روزه NBIC در آمریکا که با حضور جمعی از متخصصان و پژوهشگران حوزه‌های مختلف علمی و فناوری برگزار شده ، ارائه شده‌اند)

 مقاله اول با عنوان «راهبرد ملی به سوی علوم و فناوری همگرا» توسط چارلز اچ. هوتر به نگارش درآمده  است . 
در این مقاله آمده؛ زبان هر فناوری متفاوت است، همچنین بینشی هم که رشته‌های علمی را تعریف می‌کند، متفاوت است. امیدها و رویاهای هر یک نیز گوناگون است. نیازهای به انجام رساندن آنها نیز مختلف است. اما می‌توان شبکه‌ای ایجاد کرد، آموخته‌هایی که در نتیجه‌ی تلاش‌های امروز به آن دست می‌یابیم می‌تواند این فاصله‌ها را به گونه ای پر کند و آغازی نو برای تفاهمی جدید باشد.
آشکار است که فناوری های قدرتمند در حال پیشرفت اند. هر یک از آنها به تنهایی قوی هستند، اما قدرت واقعی در هم افزایی و به هم پیوستن است و همه ی اینها در مقیاس نانو انجام می گیرد.
همچنین نویسنده این مقاله تاکید دارد، اگر سیاستگذاری درست انجام گیرد، با هر پیشرفت مهم و همچنین انتقال فناوری، تجاری شدن، رشد اقتصادی و فرصت پرداخت هزینه‌ی دور بعدی تحقیقات به دست می آید.

«چشم‌انداز فناوری‌های همگرا» مقاله دوم این فصل که نیوت گینگریچ نویسنده و ارائه‌دهنده آن بوده است در بخش اول الزامات، چشم انداز و سیاستگذاری‌های لازم جهت پیشرفت هرچه بیشتر فناوری‌های همگرا را با ذکر مثال‌های متنوع تشریح نموده است.
وی عصر حاضر را عصرگذار، عصری که در آن علم به پیشرفت وسیع و مثبتی برای فرد و جامعه دست پیدا می‌کند دانسته است.
در عصر گذار روش‌های به دست آوردن محصولات و خدمات در بخش خصوصی و زندگی افراد جنگی، سریع تکامل پیدا می‌کند. حکومت و نظام اداری بسیار کم تحول می‌یابند و شکاف میان محصولات و خدمات، تولید، بازدهی، و مؤسسات در حال تاسیس با رفتارهای سنتی دولت و نظام اداری هر روز بیشتر می‌شود.
زبان سیاست و حکومت هر روز بیشتر از زبان زندگی روزمره فاصله می‌گیرد. برگزیدگان سیاسی بیشتر به زبانی صحبت می‌کنند که از گویش و کلماتی که مردم برای توصیف زندگی روزمره و دغدغه‌های خود به کار می‌برند، فاصله دارد. نتیجه‌ی این امر آن است که مردم هر روز بیشتر به سیاست بی توجه می‌شوند.
در  این مقاله نمونه‌هایی از تحولات بزرگی که عصر گذار برایمان فراهم و حتی عملی می‌کند ارایه شد. به گفته نویسنده هر جنبش و حزب سیاسی که زودتر از همه توانایی عصر گذار را درک کند، اصول عامل این عصر را درک کند، این اصول را برای تهیه‌ راه حل‌های بهتر به کار برد، و سپس این راه‌حل‌ها را با زبان روزمره به مردم برساند، از یک برتری مهم برای رسیدن به اکثریت پایدار حکومتی برخوردار می‌شود.
این مقاله مسایل مهم شروع یک روند بزرگ را بیان می کند؛ روندی که به وسعت دوران پیشرفت و پیدایش دمکراسی کمک می کند. همچنین این مقاله زمینه‌های مهم این سفر را ترسیم نموده و تاکید کرده است افراد زیادی باید در دهه‌ی بعدی به یادگیری، کسب تجربه و کاوش بپردازند تا این پیشرف‌های مهم و گریز ناپذیر به دست آیند.
نظر شما